Merytoryczna opozycja popiera Unię

Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej został ratyfikowany przez Sejm. Do Polek i Polaków w ramach Krajowego Planu Odbudowy trafi 250 mld złotych. Wybór był prosty. Lewica wraz Polską 2050 Szymona Hołowni, PSL i PiS – oddała głosy za ratyfikacją Funduszu Odbudowy, za funduszami europejskimi dla Polski! Podzielona Koalicja Obywatelska została na tym europejskim placu nie wiadomo gdzie. Trochę w Europie, trochę poza nią. Trochę za, a trochę przeciw. A w sprawie europejskich pieniędzy dla Polek i Polaków nie można być w rozkroku.

Środki unijne powinny iść na zmniejszenie dystansu pomiędzy nami i Europą zachodnią, pomiędzy metropoliami a średnimi i małymi miasteczkami, pomiędzy wsią a miastem. Fundusz Odbudowy to ogromna pomoc dla Polski, obowiązkiem polityków wszystkich opcji jest im je zapewnić. Jako opozycja mamy obowiązek dopilnować, żeby te pieniądze były wydane zgodnie z prawem i w sposób przejrzysty.

27 kwietnia 2021 r. przedstawiliśmy premierowi Morawieckiemu sześć warunków poparcia przez Lewicę w ratyfikacji Funduszu Odbudowy:

  1. Przynajmniej 30 proc. środków z KPO do dyspozycji samorządów
  2. Budowa 75 tys. tanich mieszkań na wynajem
  3. 850 mln euro dla szpitali powiatowych
  4. 300 mln euro dla firm poszkodowanych przez pandemię
  5. Szczegółowy plan wydatkowania
  6. Komitet Monitorujący wydanie tych pieniędzy

Szef rządu przystał na propozycję Lewicy i znalazły się one w Krajowym Planie Odbudowy, który został wysłany do Komisji Europejskiej. Fundusz Odbudowy/Krajowy Plan Odbudowy to 250 mld zł dla Polek i Polaków – nie zmarnujmy tej szansy!

Finał tego głosowania jest dla nas najważniejszy taki: po pierwsze, zdyscyplinowany klub Lewicy, po drugie, zdyscyplinowane koło pana Hołowni i zdyscyplinowany klub PSL – mówił na konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu, Włodzimierz Czarzasty. – Opozycja była zjednoczona. Hołownia, PSL, Lewica zagłosowały razem za pieniędzmi dla naszego kraju. Jeżeli ktoś wierzył, że rząd pana Kaczyńskiego i Morawieckiego się rozpadnie, to dzisiaj zobaczył, że jest naiwny.

Chciałbym podziękować naszym przyjaciołom z PSL i z ruchu Hołowni – mówił poseł Razem, Adrian Zandberg. – Chciałem podziękować im za to, że – podobnie jak Koalicyjny Klub Lewicy – podjęli w tej sprawie odpowiedzialną decyzję myśląc o przyszłości, nie o doraźnym politykierstwie, tylko o przyszłym polskim rządzie, o rządzie, który przyjdzie po rządach PiS, o – mam nadzieję – naszym wspólnym rządzie, który w przyszłości będzie wydawać większość z tych środków. To decyzja, która będzie miała konsekwencje przez lata, konsekwencje dla polskiej gospodarki, konsekwencje dla polskiego społeczeństwa. To będą dobre konsekwencje, wierzę w to głęboko, bo w strategicznym interesie Polski jest silna Europa i zjednoczona Unia Europejska. Dziś zrobiliśmy krok w tym kierunku.