Niech się święci 1 Maja!

Z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa tegoroczne Święto Pracy miało skromny charakter. Już po raz drugi z powodu COVID-19 nie odbył się tradycyjny pierwszomajowy pochód. W ramach centralnych obchodów Lewica złożyła kwiaty pod Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej, na placu Grzybowskim pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 13 listopada 1904 r., gdzie odbyła się pierwsza na ziemiach polskich zbrojna demonstracja robotnicza zorganizowana przez Polską Partię Socjalistyczną w walce z Caratem oraz pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego. 

Ludzie lewicy w całej Polsce w sposób symboliczny obchodzili 1-majowe święto i składali wieńce i kwiaty pod pomnikami związanymi z tradycjami robotniczymi oraz ze Świętem Pracy. W ten szczególny dzień manifestowaliśmy, aby upomnieć się nie tylko o godną płacę, pracę i prawa pracownicze, ale również o wolność, równość i swobody obywatelskie dla wszystkich! 1 maja 2021 r. domagaliśmy się poprawy warunków płacy i pracy; upominaliśmy się również o prawa tych, którzy utracili zatrudnienie!

Dzień Święta Pracy to równieżrocznica wejścia do Unii Europejskiej. Polska jest częścią UE od 1 maja 2004 r., kiedy to rząd SLD-UP-PSL kierowany przez Leszka Millera wprowadził nasz kraj do wspólnoty. Przez 17 lat członkostwa nasz kraj otrzymał blisko 200 mld euro z unijnych funduszy.

Pozytywną przyszłość Polski upatrujemy w jeszcze ściślejszej integracji z Unią Europejską, w celu budowy skutecznego państwa opiekuńczego.

Każda i każdy z nas, bez względu na formę zatrudnienia powinien mieć prawo do urlopu, czy też opieki zdrowotnej. 

Nie może być tak, że pracownicy nie mają prawa zachorować, bo nie mają umowy o pracę. Nie może być tak, że wielu z nas staje przed wyborem albo urlop, albo wynagrodzenie. 

Bezpieczeństwo i poszanowanie prawa pracy, wynagrodzenia na poziomie zachodniej Europy oraz godna emerytura na koniec drogi zawodowej – to nie przywileje, ale standard w państwach opiekuńczych Unii Europejskiej. Do tego dąży Lewica!

1 Maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzony dla upamiętnienia wydarzeń z 1886 r., gdzie w Chicago odbyła się demonstracja na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

W ŚWIĘTO PRACY LEWICA SKŁADA „PAKIET PRACOWNICZY 2021”

  1. PRAWO DO URLOPU, L4 I UBEZPIECZENIE DLA WSZYSTKICH PRACUJĄCYCH
  2. 100% PENSJI NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM
  3. NOWE NARZĘDZIA DLA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY
  4. KONIEC ZE ZWALNIANIEM POD PRETEKSTEM PANDEMII
  5. EMERYTURY STAŻOWE
  6. EMERYTURA MINIMALNA 1600 ZŁOTYCH NA RĘKĘ
  7. MINIMUM 3500 ZŁ WYPŁATY W BUDŻETÓWCE
  8. TWORZENIE NOWYCH MIEJSC PRACY W CAŁEJ POLSCE