Młodzież zasługuje na telefon zaufania, a nie katolicką indoktrynację

Działający już 13 lat Telefon Zaufania 116 111 prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę nie otrzymał dofinansowania Ministerstwa Zdrowia. Resort unieważnił konkurs, pomimo wysokiej oceny, którą uzyskała ta organizacja. Posłanki i posłowie Razem złożyli interpelację, domagając się informacji na temat przyczyn odwołania konkursu i infolinii uruchomionej przez ministerstwo edukacji bez żadnego trybu konkursowego.

Przedmiotem odwołanego konkursu było prowadzenie wsparcia telefonicznego i online dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. W ramach konkursu możliwe było uzyskanie pięcioletniego finansowania w wysokości 2 milionów złotych rocznie na działalność infolinii oferującej wsparcie najmłodszym borykającym się z problemami natury psychicznej.

W konkursie wystartowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od 13 lat prowadzi telefon zaufania pod numerem 116111. Komisja, która swoje obrady przeprowadziła w lipcu bieżącego roku, przyznała instytucji 22,5 punktu na 24 możliwe do zdobycia. Mimo to w zeszłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że konkurs w części dotyczącej wsparcia dla dzieci i młodzieży zostaje unieważniony. Jako powód podano informację, że żadna z ofert nie spełniała oczekiwań.

Minister Czarnek uruchamia infolinię prowadzoną przez fundację księdza z KUL

Tymczasem od 6 września Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło „nową całodobową, bezpłatną, ogólnopolską infolinię dla dzieci i rodziców”. Środki na infolinię – bez konkursu (bo ministerstwo twierdzi, że epidemia Covid-19 uniemożliwia przeprowadzenie tej procedury) otrzymała katolicka fundacja „Auxilium”, na której czele stoi ks. Józefa Partyka, psycholog, wykładowca KULu, egzorcysta. – Jakie jest doświadczenie tej stosunkowo młodej, działającej od 2019 roku, fundacji? Na terenie diecezji tarnowskiej prowadzi poradnię Arka, w której pracują psychologowie, egzorcyści, doradcy od naprotechnologii. Zestawmy to z kilkunastoletnim doświadczeniem organizacji, która od lat wspiera dzieci i młodzież w kryzysowych sytuacjach, działa w sposób transparentny ubiegając się o środki publiczne! – komentuje posłanka Gosek-Popiołek.

Młodzież potrzebuje rzetelnego telefonu zaufania

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę alarmuje, że co roku blisko 1000 dzieci próbuje sobie odebrać życie, z czego w ostatnim roku 107 zrobiło to skutecznie. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 dodatkowo pogłębia istniejące problemy. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach września FDDS zrealizowało 41 interwencji telefonicznych, podczas gdy w całym lipcu – 54, a większość z nich dotyczyła właśnie prób samobójczych. “Nie wyobrażam sobie, by dzieciom i młodzieży w kryzysie zamiast rzetelnej pomocy zafundować religijną indoktrynację. A do tego zmierzają działania ministerstw.” – mówi posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Razem składa interpelację do Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji i Nauki

Dlatego Gosek-Popiołek, wraz z pozostałymi posłankami i posłami Razem: Magdaleną Biejat, Maciejem Koniecznym, Pauliną Matysiak, Adrianem Zandbergiem i Marceliną Zawiszą przygotowała interpelację w sprawie unieważnienia konkursu na prowadzenie wsparcia telefonicznego i online dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. W interpelacji padają pytają o:dokładne przyczyny unieważnienia konkursu na prowadzenie infolinii dla młodzieży, wcześniejsze wsparcie ministerstwa zdrowia dla infolinii prowadzonej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, istnienie powiązania pomiędzy unieważnieniem konkursu, a powołanie infolinii przez ministerstwo edukacji i nauki, kryteria zastosowane wobec Fundacji Auxilium w jej wyborze do prowadzenia infolinii oraz zasady jej finansowania w tym obszarze, powiązania Fundacji Auxilium z kościołem rzymsko-katolickim i wpływ, jaki to może mieć na rzetelność i merytoryczność infolinii.