Działający już 13 lat Telefon Zaufania 116 111 prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę nie otrzymał dofinansowania Ministerstwa Zdrowia. Resort unieważnił konkurs, pomimo wysokiej oceny, którą uzyskała ta organizacja. Posłanki i posłowie Razem złożyli interpelację, domagając się informacji na temat przyczyn odwołania konkursu i infolinii uruchomionej przez ministerstwo edukacji bez żadnego trybu konkursowego.

Przedmiotem odwołanego konkursu było prowadzenie wsparcia telefonicznego i online dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. W ramach konkursu możliwe było uzyskanie pięcioletniego finansowania w wysokości 2 milionów złotych rocznie na działalność infolinii oferującej wsparcie najmłodszym borykającym się z problemami natury psychicznej.

W konkursie wystartowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od 13 lat prowadzi telefon zaufania pod numerem 116111. Komisja, która swoje obrady przeprowadziła w lipcu bieżącego roku, przyznała instytucji 22,5 punktu na 24 możliwe do zdobycia. Mimo to w zeszłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że konkurs w części dotyczącej wsparcia dla dzieci i młodzieży zostaje unieważniony. Jako powód podano informację, że żadna z ofert nie spełniała oczekiwań.

Minister Czarnek uruchamia infolinię prowadzoną przez fundację księdza z KUL

Tymczasem od 6 września Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło „nową całodobową, bezpłatną, ogólnopolską infolinię dla dzieci i rodziców". Środki na infolinię – bez konkursu (bo ministerstwo twierdzi, że epidemia Covid-19 uniemożliwia przeprowadzenie tej procedury) otrzymała katolicka fundacja „Auxilium", na której czele stoi ks. Józefa Partyka, psycholog, wykładowca KULu, egzorcysta. – Jakie jest doświadczenie tej stosunkowo młodej, działającej od 2019 roku, fundacji? Na terenie diecezji tarnowskiej prowadzi poradnię Arka, w której pracują psychologowie, egzorcyści, doradcy od naprotechnologii. Zestawmy to z kilkunastoletnim doświadczeniem organizacji, która od lat wspiera dzieci i młodzież w kryzysowych sytuacjach, działa w sposób transparentny ubiegając się o środki publiczne! – komentuje posłanka Gosek-Popiołek.

Młodzież potrzebuje rzetelnego telefonu zaufania

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę alarmuje, że co roku blisko 1000 dzieci próbuje sobie odebrać życie, z czego w ostatnim roku 107 zrobiło to skutecznie. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 dodatkowo pogłębia istniejące problemy. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach września FDDS zrealizowało 41 interwencji telefonicznych, podczas gdy w całym lipcu - 54, a większość z nich dotyczyła właśnie prób samobójczych. “Nie wyobrażam sobie, by dzieciom i młodzieży w kryzysie zamiast rzetelnej pomocy zafundować religijną indoktrynację. A do tego zmierzają działania ministerstw.” - mówi posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Razem składa interpelację do Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji i Nauki

Dlatego Gosek-Popiołek, wraz z pozostałymi posłankami i posłami Razem: Magdaleną Biejat, Maciejem Koniecznym, Pauliną Matysiak, Adrianem Zandbergiem i Marceliną Zawiszą przygotowała interpelację w sprawie unieważnienia konkursu na prowadzenie wsparcia telefonicznego i online dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. W interpelacji padają pytają o:dokładne przyczyny unieważnienia konkursu na prowadzenie infolinii dla młodzieży, wcześniejsze wsparcie ministerstwa zdrowia dla infolinii prowadzonej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, istnienie powiązania pomiędzy unieważnieniem konkursu, a powołanie infolinii przez ministerstwo edukacji i nauki, kryteria zastosowane wobec Fundacji Auxilium w jej wyborze do prowadzenia infolinii oraz zasady jej finansowania w tym obszarze, powiązania Fundacji Auxilium z kościołem rzymsko-katolickim i wpływ, jaki to może mieć na rzetelność i merytoryczność infolinii.