103. rocznica utworzenia rządu Daszyńskiego

103 lata temu Ignacy Daszyński powołał pierwszy, po okresie zaborów, niezależny polski rząd. Z tej okazji nasi posłowie, wspólnie z działaczami partii Razem oraz Nowej Lewicy składali kwiaty pod pomnikami, tablicami poświęconych Ignacemu Daszyńskiemu.

Jakie były postulaty rządu Daszyńskiego?

Ignacy Daszyński 7 listopada 1918 roku ogłosił swój manifest Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Był to rząd, który utworzyli socjaliści i ludowcy. Postulaty powstałego gabinetu są aktualne nawet dzisiaj i bliskie wartościom lewicowym. Rząd proklamował wolność słowa, prawo głosu dla kobiet, ośmiogodzinny dzień pracy, ubezpieczenia społeczne, dostępną ochronę zdrowia, świecką szkołę i prawo do strajku. Przedstawiona przez niego wizja Polski opierała się na niepodległości, demokracji oraz sprawiedliwości społecznej. Był to bardzo ważny moment w polskiej historii.

Uroczystości w Lublinie

W składaniu kwiatów na placu Litewskim w Lublinie, gdzie po raz pierwszy obradował nowy rząd Daszyńskiego, brała udział posłanka Paulina Matysiak. Towarzyszyły jej Joanna Wicha z Zarządu Krajowego Lewicy Razem oraz Magdalena Długosz z okręgu lubelskiego partii. Obecni byli także działacze i działaczki lokalnych struktur Nowej Lewicy. Podczas konferencji prasowej Paulina Matysiak podkreśliła, że nadal w 2021 roku postulaty Rządu Tymczasowego nie są realizowane i musi się to zdecydowanie zmienić. Po uroczystości działaczki partii Razem wzięły udział w wojewódzkim kongresie lubelskiej Nowej Lewicy.

Gdańsk

Chcemy, aby budowana właśnie trasa tramwajowa z drogą rowerową tzw. “Nowa Warszawska” nosiła imię Ignacego Daszyńskiego. W tym celu przygotowaliśmy wniosek do Rady Miasta, który przedstawiliśmy dzisiaj na konferencji prasowej. Dzisiaj bowiem, 7 listopada, mijają 103 lata od powstania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, którego premierem był Ignacy Daszyński. To był akt niepodległości, który jednocześnie przesądził, że Polska nie wróci na ścieżkę monarchii, a będzie demokracją parlamentarną. W Gdańsku nie ma żadnego miejsca, które nosiłoby imię Daszyńskiego. Piszemy w tej sprawie petycje od lat. Tym razem złożymy oficjalny wniosek zgodny z wymogami uchwały Rady Miasta z 2014 r.

Pragniemy wzorem innych miast uhonorować pamięć Ignacego Daszyńskiego nazywając jego imieniem ulicę w Gdańsku. Trasę, która w miejskich planach dziś roboczo jest nazywana „Nową Warszawską” – mówił Adam Szczepański z Okręgu Gdańskiego Razem i radny dzielnicy Przymorze Małe. – Dla nas polityka historyczna jest istotna, ale nie zamierzamy jej robić kosztem ludzi, zmuszać ich do wymiany szyldów i dokumentów. Dlatego proponujemy nadanie imienia Ignacego Daszyńskiego trasie, która dopiero jest w trakcie realizacji, trasie z linią tramwajową oraz drogą rowerową, która wpisuje się w nasze postulaty zrównoważonego transportu.

Uważamy, że tak ważna postać, walcząca całe swoje życie o równość na wielu płaszczyznach, zasługuje, zwłaszcza w Gdańsku, mieście wolnym, otwartym, w mieście dla wszystkich, na upamiętnienie – argumentował Konrad Kowalski, członek Razem i Zarządu Okręgu Młodych Razem Pomorze. – Myślę, że nowa trasa tramwajowa, wkrótce niezwykle ważna dla mieszkańców i mieszkanek południa Gdańska powinna mieć patrona, tak ważnego w historii Polski. Premiera Rządu, który w swoim manifeście miał tak ważne postulaty, jak równe prawa wyborcze niezależnie od płci, czy ośmiogodzinny dzień pracy, ale też w którym zasiadała pierwsza kobieta w randze ministry Irena Kosmowska.

To nie jest pierwszy raz, kiedy apelujemy o upamiętnienie tego ważnego współtwórcy polskiej niepodległości, samorządowca, premiera rządu i marszałka Sejmu II Rzeczypospolitej – przypomniała Anna Górska z Zarządu Krajowego Razem. – Składaliśmy już wnioski i petycje, które nie doczekały się żadnej odpowiedzi ze strony miasta. Tym razem złożymy wniosek spełniający wszystkie formalne wymogi, w tym minimum 50 podpisów osób mieszkających w mieście, na który miasto będzie musiało przynajmniej odpowiedzieć. Te podpisy będziemy zbierać przede wszystkim już 11 listopada podczas licznych wydarzeń gdańskiej Parady Niepodległości.

Po konferencji odbyła się krótka uroczystość upamiętniająca powstanie rządu Daszyńskiego, w której wspólnie z Nową Lewicą wzięliśmy udział na zaproszenie pomorskich struktur Polska Partia Socjalistyczna Gdańsk.

103. rocznicę utworzenia Rządu Lubelskiego uczcili też członkowie okręgu Razem na Warmii i Mazurach. Złożono kwiaty na placu im. Ignacego Daszyńskiego.