Klimat i środowisko

Katastrofa klimatyczna to największe zagrożenie, jakie stoi dzisiaj przed światem. Czas na zdecydowane, odważne działania w trosce o człowieka i przyrodę, a nie o zyski korporacji! Czas na niezależność surowcową od Rosji!

Atom i energia odnawialna zamiast węgla

Do 2030 roku obniżymy emisję CO2 o połowę, do 2050 roku osiągniemy neutralność węglową. Polską gospodarkę chcemy oprzeć na bezpiecznych, zielonych źródłach - na energii atomowej i odnawialnych źródłach energii. Zadbamy o sprawiedliwą transformację energetyczną, która nie zostawi nikogo za burtą!

62,5 proc.

taki procent Polaków opowiada się za budową elektrowni atomowej

Polska nie będzie pustynią!

Zatrzymamy pustynnienie Polski, które niszczy plony rolnikom, sprawia że żywność staje się coraz droższa, a wielu regionom zaczyna realnie zagrażać brak wody. Zrezygnujemy z regulacji i pogłębiania  rzek, pozwalając im płynąć własnym trybem. Postawimy na retencję wodną - tworzenie niewielkich zbiorników, które pozwalają na utrzymanie wody i stanowią najlepsze zabezpieczenie przed powodzią czy suszą.

fotografia cytowanych

Jeśli nie zaczniemy działać, Polska będzie wyglądać jak świat z Mad Maxa – woda stanie się dobrem luksusowym.

DARIA GOSEK-POPIOŁEK, POSŁANKA RAZEM

Ochrona przyrody

Polska przyroda zasługuje na ochronę, a my zasługujemy na to, żeby się nią cieszyć i pokazywać ją swoim dzieciom! Dlatego rozszerzymy obszary chronione i otworzymy nowe parki narodowe, żeby skutecznie chronić takie miejsca jak Puszcza Karpacka, Jura Krakowsko-Częstochowska czy mazurskie jeziora. Przestaniemy traktować lasy jako farmy drewna, a dzikie zwierzęta jako potencjalne trofea w myśliwskim saloniku.

23

od tylu lat nie powstał w Polsce żaden nowy park narodowy

Kolej i tramwaj zamiast aut

Stworzymy wygodną, tanią i dostępną alternatywę dla samochodów osobowych. To racjonalne, tańsze i lepsze dla środowiska. W miastach postawimy na transport publiczny, w dalszych trasach - na kolej albo autobusy. W metropolii i na wsi transport zbiorowy będzie najwygodniejszą, najbardziej bezpieczną i sensowną opcją.

fotografia cytowanych

Codzienne dojazdy do pracy czy szkoły są jak jedzenie czy rachunki za prąd – nie można z nich zrezygnować.

PAULINA MATYSIAK, POSŁANKA RAZEM

Ochrona powietrza

Mamy prawo do czystego powietrza, które nie niszczy naszego zdrowia i nie skraca nam życia. Dlatego wprowadzimy pełną refundację wymiany „kopciuchów” i doprowadzimy do podłączenia miejskich budynków do centralnego ogrzewania. W miastach będziemy dążyć do ograniczenia ruchu samochodowego - rower czy tramwaj będą tańszą i wygodniejszą opcją.

fotografia cytowanych

Mieszkańcy i mieszkanki miast mają prawo do czystego powietrza! Ograniczymy ruch samochodowy, wprowadzając zamiast tego sprawny transport publiczny i dobrą infrastrukturę dla rowerów i pieszych

BARTOSZ GRUCELA, ZARZAD KRAJOWY

DEKLARACJA PROGRAMOWA
Zielona transformacja dla przyszłości