Bezpieczna rodzina

Rodzina to wspólnota, w której okazujemy sobie miłość, zaufanie i bliskość. Rodziny są różne, jednak każdej z nich powinno przysługiwać prawo do ochrony zdrowia, do edukacji, wsparcia w opiece nad dziećmi, osobami starszymi czy tymi z niepełnosprawnością. Tak rozumiemy troskę o rodzinę.

Zdrowie pod ochroną

Jako pacjenci i pacjentki zasługujemy na poczucie bezpieczeństwa, profesjonalizm i szacunek. Żeby to zagwarantować, państwo musi przestać oszczędzać na ochronie zdrowia i przeznaczyć na ten sektor co najmniej 8 proc. PKB. Lekarz, pielęgniarka czy diagnostka muszą godnie zarabiać i być zatrudnieni na normalnych umowach o pracę.

fotografia cytowanych

To czego potrzebujemy, to sensowne podniesienie nakładów na ochronę zdrowia - docelowo do 7,2 proc. PKB

MARCELINA ZAWISZA, POSŁANKA RAZEM

Państwo naprawdę opiekuńcze

W rodzinach opiekujemy się sobą nawzajem, jeśli jest to konieczne. Nie może to jednak oznaczać, że państwo wypisuje się z obowiązku dbania o dobro osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Każda osoba niesamodzielna powinna móc liczyć na opiekę w domu, gwarantowaną przez samorząd.

620 zł

tyle wynosi obecnie zasiłek dla osoby opiekującej się niesamodzielnym krewnym, jeśli z tego powodu nie podejmuje innej pracy

Wsparcie dla rodziców

Bycie rodzicem to wiele radości i miłości, ale też pracy. Państwo musi aktywnie wspierać rodziny, zwłaszcza kobiety, które wykonują tej pracy znacznie więcej. Chcemy wprowadzenia 480-dniowego urlopu rodzicielskiego, dzielonego po równo między rodziców. Alimenty to nie prezenty - państwo musi wreszcie zacząć na serio ścigać rodziców, którzy uchylają się od utrzymywania swoich dzieci. Każde dziecko powinno mieć zagwarantowany dostęp do taniego przedszkola i żłobka.

480 dni

tyle czasu płatnego urlopu powinna mieć rodzina po pojawieniu się w niej nowego dziecka

Szkoła, która rozwija

Szkoła powinna być miejscem, do którego dzieci i młodzież po prostu lubią chodzić, w którym czują się szanowane, gdzie docenia się ich zdolności i pomaga się radzić sobie z trudnościami. To nie jest miejsce na religijną czy nacjonalistyczną indoktrynację. To też najgorsza możliwa przestrzeń na oszczędności. Chcemy, żeby na edukację przeznaczać co najmniej 6 proc. PKB, zacząć wreszcie godnie płacić nauczycielkom i zadbać o potrzeby wszystkich uczniów i uczennic.

46 proc.

tylu dyrektorów szkół zgłasza problem ze znalezieniem nauczycieli

Mieszkanie prawem, nie towarem

Wynajem na rynku prywatnym czy kredyt na 30 lat - mamy dość takich dylematów. Troska o to, żeby ludzie w Polsce mieli gdzie mieszkać i żyć, to zadanie państwa. Skończymy z przywilejami dla deweloperów i banków. Wprowadzimy państwowy program budowy mieszkań na tani wynajem, tak żeby każda rodzina miała własny kąt.

0% SENSU
Zaprotestuj przeciw pompowaniu publicznych miliardów do kieszeni bankierów i deweloperów!
fotografia cytowanych

Budowanie przez państwo tanich mieszkań na wynajem to lepsze życie dla polskich rodzin, szczęśliwsze społeczeństwo i wzrost gospodarczy.

JOANNA WICHA, POSŁANKA RAZEM

DEKLARACJA PROGRAMOWA
Państwo naprawdę opiekuńcze.