Bezpieczna rodzina

Rodzina to wspólnota, w której okazujemy sobie miłość, zaufanie i bliskość. Rodziny są różne, jednak każdej z nich powinno przysługiwać prawo do ochrony zdrowia, do edukacji, wsparcia w opiece nad dziećmi, osobami starszymi czy tymi z niepełnosprawnością. Tak rozumiemy troskę o rodzinę.

Zdrowie pod ochroną

Jako pacjenci i pacjentki zasługujemy na poczucie bezpieczeństwa, profesjonalizm i szacunek. Żeby to zagwarantować, państwo musi przestać oszczędzać na ochronie zdrowia i przeznaczyć na ten sektor co najmniej 8 proc. PKB. Lekarz, pielęgniarka czy diagnostka muszą godnie zarabiać i być zatrudnieni na normalnych umowach o pracę.

fotografia cytowanych

To czego potrzebujemy, to sensowne podniesienie nakładów na ochronę zdrowia - docelowo do 7,2 proc. PKB

MARCELINA ZAWISZA, POSŁANKA RAZEM

Państwo naprawdę opiekuńcze

W rodzinach opiekujemy się sobą nawzajem, jeśli jest to konieczne. Nie może to jednak oznaczać, że państwo wypisuje się z obowiązku dbania o dobro osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Każda osoba niesamodzielna powinna móc liczyć na opiekę w domu, gwarantowaną przez samorząd.

620 zł

tyle wynosi obecnie zasiłek dla osoby opiekującej się niesamodzielnym krewnym, jeśli z tego powodu nie podejmuje innej pracy

Wsparcie dla rodziców

Bycie rodzicem to wiele radości i miłości, ale też pracy. Państwo musi aktywnie wspierać rodziny, zwłaszcza kobiety, które wykonują tej pracy znacznie więcej. Chcemy wprowadzenia 480-dniowego urlopu rodzicielskiego, dzielonego po równo między rodziców. Alimenty to nie prezenty - państwo musi wreszcie zacząć na serio ścigać rodziców, którzy uchylają się od utrzymywania swoich dzieci. Każde dziecko powinno mieć zagwarantowany dostęp do taniego przedszkola i żłobka.

480 dni

tyle czasu płatnego urlopu powinna mieć rodzina po pojawieniu się w niej nowego dziecka

Szkoła, która rozwija

Szkoła powinna być miejscem, do którego dzieci i młodzież po prostu lubią chodzić, w którym czują się szanowane, gdzie docenia się ich zdolności i pomaga się radzić sobie z trudnościami. To nie jest miejsce na religijną czy nacjonalistyczną indoktrynację. To też najgorsza możliwa przestrzeń na oszczędności. Chcemy, żeby na edukację przeznaczać co najmniej 6 proc. PKB, zacząć wreszcie godnie płacić nauczycielkom i zadbać o potrzeby wszystkich uczniów i uczennic.

46 proc.

tylu dyrektorów szkół zgłasza problem ze znalezieniem nauczycieli

Mieszkanie prawem, nie towarem

Wynajem na rynku prywatnym czy kredyt na 30 lat - mamy dość takich dylematów. Troska o to, żeby ludzie w Polsce mieli gdzie mieszkać i żyć, to zadanie państwa. Skończymy z przywilejami dla deweloperów i banków. Wprowadzimy państwowy program budowy mieszkań na tani wynajem, tak żeby każda rodzina miała własny kąt.

fotografia cytowanych

Budowanie przez państwo tanich mieszkań na wynajem to lepsze życie dla polskich rodzin, szczęśliwsze społeczeństwo i wzrost gospodarczy.

JOANNA WICHA, POSŁANKA RAZEM

DEKLARACJA PROGRAMOWA
Państwo naprawdę opiekuńcze.