Stabilna praca

Większość ludzi w Polsce utrzymuje się z własnej pracy. Razem konsekwentnie stoi po ich stronie.

Godne płace

Państwo ma możliwość zadbać o to, żeby skończyć z pensjami, za które trudno jest przeżyć do końca miesiąca. Płaca minimalna nie powinna być niższa niż ⅔ średniego wynagrodzenia. Państwo może i musi być rzetelnym i uczciwym pracodawcą. Nauczycielki, pielęgniarki, opiekunki w DPS-ach, pracownicy kultury, strażacy, urzędnicy - wszyscy ci ludzie sprawiają, że możliwe jest funkcjonowanie społeczeństwa. Trzeba zacząć ich wreszcie godnie wynagradzać.

5600 zł brutto

postulowana płaca minimalna

2,26 mln

tylu pracowników było zatrudnionych na umowach śmieciowych w marcu 2023 roku

Stabline zatrudnienie

Dość umów śmieciowych! Każdy zasługuje na normalny urlop, ubezpieczenie zdrowotne, stabilność i bezpieczeństwo. Państwowa Inspekcja Pracy musi dostać narzędzia, żeby każdej osobie zatrudnionej na umowie śmieciowej dać prawa normalnego pracownika. Wprowadzimy program gwarancji zatrudnienia - samorządy zagwarantują pracę za godne wynagrodzenie wszystkim bezrobotnym.

Sprawiedliwe podatki

W tej chwili nasze państwo utrzymują głównie pracownicy. Globalne korporacje wymigują się od podatków, najbogatsi rozliczają się na Cyprze czy na Kajmanach. Obniżymy podatki dla większości społeczeństwa, zlikwidujemy podatek liniowy dla firm i uszczelnimy system podatkowy tak, żeby bogacze przestali wreszcie okradać społeczeństwo.

fotografia cytowanych

Nie pozwolimy, żeby korporacje płaciły niższe podatki niż zwykli ludzie – stoimy po stronie milionów, nie milionerów!

MACIEJ KONIECZNY, POSEŁ RAZEM

Praca 35 godzin w tygodniu

Skrócimy tydzień pracy z 40 do 35 godzin w tygodniu przy zachowaniu normalnego wynagrodzenia. Dzięki nowym technologiom wydajność pracy znacznie wzrosła, a ludzie wciąż pracują tak samo długo. Ludzie cierpią z powodu przepracowania, co wpływa na ich zdrowie i jakość ich życia. Państwo musi zapewnić wszystkim czas dla swoich rodzin, czas na działalność społeczną i odpoczynek.

1766

tyle godzin średnio spędzamy w pracy. Prawie najwięcej w Europie!
fotografia cytowanych

Pracujemy najwięcej w całej Europie, a wcale nie musi tak być – skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo to dodatkowa godzina na odpoczynek, spędzenie czasu z rodziną czy rozwijanie pasji

ANKA GÓRSKA, SENATORKA RAZEM

PRACUJMY KRÓCEJ
Poprzyj naszą inicjatywę skrócenia czasu pracy do 7 godzin.

Wolne związki zawodowe

Ułatwimy powstawanie związków zawodowych i skończymy z represjami wobec osób, które chcą walczyć o lepsze warunki pracy i płacy. Uprościmy procedurę sporu zbiorowego, a składkę na związek zawodowy będzie można odliczać od podatku. Nikt lepiej nie zadba o interesy osób pracujących niż one same, o ile państwo da im taką możliwość!

fotografia cytowanych

Uporczywe utrudnianie działalności związków zawodowych jest w Polsce karalne w teorii i warto, żeby zaczęło być karalne w praktyce

ADRIAN ZANDBERG, POSEŁ RAZEM

DEKLARACJA PROGRAMOWA
Państwo po stronie pracujących