Stanowisko ws. tureckiej agresji na Afrin

Stanowczo potępiamy atak armii tureckiej na kurdyjski kanton Afrin należący do Demokratycznej Federacji Północnej Syrii. Żądamy zaprzestania bombardowań, wycofania wojsk oraz całkowitego odwołania operacji „Gałązka Oliwna”.

Turcja, członek NATO, rozpoczęła agresję na terytorium należące do innego państwa. Jest w tej agresji wspierana przez ISIS i ugrupowania należące do Al-Kaidy które chcą zapobiec konsolidacji terytoriów kontrolowanych przez Kurdów. Pamiętajmy, że to oddziały kurdyjskie stanowią jedną z głównych sił zwalczających tzw. Państwo Islamskie.

Celem tureckiej agresji jest zdławienie kurdyjskiego ruchu politycznego, który umacnia się w demokratycznym, autonomicznym, niezależnym od Turcji regionie Rożawy. Rozpoczęta przez Turcję operacja wojskowa, wymierzona w politycznych przeciwników i wspierana przez bojówki ISIS, stanowi śmiertelne zagrożenie dla ludności cywilnej i uchodźców, którzy znaleźli w tym regionie schronienie przed syryjską wojną. Agresja ta odbywa się pod kłamliwym hasłem „walki z terroryzmem”.

Raz jeszcze, zgodnie ze stanowiskiem Rady Krajowej Razem z 4 października 2017 r., wzywamy wszystkie strony do uznania faktycznej niezależności autonomicznego regionu Rożawy, a Turcję do zaprzestania działań wojskowych i represji wobec kurdyjskiej ludności. W kontekście sytuacji militarnej w regionie Rożawy ciche przyzwolenie na tureckie działania wojenne może doprowadzić do krwawych walk, katastrofy humanitarnej i pogłębienia cierpień ludności cywilnej regionu.

Zwracamy się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza o potępienie agresji tureckiej na kanton Afrin. Polska jest w 2018 roku Członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wzywamy nasze władze do zajęcia w sprawie tureckiej agresji jednoznacznego stanowiska na forum Rady Bezpieczeństwa.

Żądamy także przekazania noty dyplomatycznej ambasadorowi Turcji w Warszawie, w której Rzeczpospolita Polska domaga się zaprzestania działań zbrojnych na niezależnym od Turcji terytorium Rożawy.

Solidaryzujemy się z ofiarami działań wojennych. Popieramy prawa polityczne społeczności kurdyjskiej oraz zdecydowanie wzywamy do odstępowania od wszelkich działań pogarszających tragiczną sytuację uchodźców w regionie.

Obchodziliśmy niedawno 155. rocznicę Powstania Styczniowego. Potęgi ówczesnego świata stanęły po stronie carskiej Rosji twierdząc, że los Polaków i Polek pod zaborami jest „wewnętrzną sprawą Rosji”. Dzisiaj Turcja pod wodzą Recepa Tayyipa Erdoğana realizuje antykurdyjską politykę i dokonuje agresji na terytorium innego państwa i atakuje jeden z nielicznych wolnych od wojny obszar regionu. Mamy nadzieję, że poprzez swoje władze Rzeczpospolita stanie po stronie Rożawy, broniąc uchodźców i represjonowanej kurdyjskiej społeczności.