Ikonowicz oficjalnym kandydatem Lewicy na RPO

Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Rzecznika Praw Obywatelskich, który będzie niezależny od nacisków, bezkompromisowy, który stanie po stronie wykluczonych, ofiar reprywatyzacji, eksmitowanych, osób w kryzysie bezdomności i kobiet. Piotr Ikonowicz od ponad 40 lat walczy o ludzką godność i prawdziwie demokratyczne społeczeństwo. Posiada niezrównane doświadczenie w niesieniu pomocy najbiedniejszym i bezdomnym. Piotr Ikonowicz to prawnik, były poseł i aktywista działający od dekad w ramach Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. W 2021 r. został odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

Przeczytaj stanowisko Rady Krajowej Razem z oficjalnym poparciem naszej partii dla kandydatury Ikonowicza!

Piotr Ikonowicz wielokrotnie wspierał strajki i protesty pracownicze, występował przeciw warszawskiej reprywatyzacji i zabiegał o prawa osób w kryzysie bezdomności. Jego wybór na funkcję RPO będzie najlepszym potwierdzeniem faktu, że prawa socjalne są integralną częścią praw człowieka. Piotr Ikonowicz to człowiek z dumą noszący czerwoną koszulę i utożsamiający się z tradycją polskich socjalistów aż od Ludwika Waryńskiego i jego Proletariatczyków. A do tego jasno wskazujący: w kapitalizmie wyzysk i bieda nie jest „wypadkiem przy pracy”, które można skutecznie redukować, jeśli zbierze się dość ludzi dobrej woli.

Wielokrotnie udowodnił, że niezależnie od sytuacji nie boi się walczyć o tych, którzy potrzebują pomocy. Nie będzie bał się religijnych hierarchów, czy liderów partyjnych, a osoby pokrzywdzone będą miały kogoś, na kim mogą polegać. My – ludzie Lewicy – udzielamy poparcia Piotrowi Ikonowiczowi na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich i apelujemy o poparcie jego kandydatury w głosowaniu plenarnym.

Mamy znakomitego Rzeczniczka i nazywa się Adam Bodnar – mówił Piotr Ikonowicz podczas konferencji prasowej w Sejmie. – Każdy kto będzie chciał go zastąpić będzie miał do spełnienia nie lada zadanie i trudno będzie mu też dorównać. Do tego miejsca doprowadziła mnie praca społeczna setek ludzi, którzy na co dzień przyjmują pod swój dach osoby w kryzysie bezdomności, piszą podania do opieki społecznej, piszą pozwy do sądów. Wśród tych ludzi ważna miejsce zajmuje moja żona Agata Nosal-Ikonowicz. Niedawno mieliśmy ten zaszczyt zostać odznaczonym przez Adama Bodnara odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Bez tego grona, bez tych setek wolontariusze, nie byłoby możliwe, że ktoś taki kto jest tak długo poza polityką jak ja, mógł stanąć w tym miejscu i mówić o swoich planach na pełnienie funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich. Moim największym oczekiwaniem i gorącą nadzieją jest to, że gdybym osiągnął ten cel, który sobie dzisiaj postawiliśmy wspólnie z moimi przyjaciółmi z Lewicy, żeby miliony ludzi krzywdzonych dzisiaj w Polsce przez system, przez złe przepisy i niegodziwych ludzi, żeby oni przestali być niewidzialni.  Mówi się, że budżet RPO jest systematycznie obcinany. Ja sobie wyobrażam, że ten urząd będzie przedłużeniem organizacji, które na co dzień walczą ramię w ramię z krzywdą ludzką i jednocześnie te organizacje będą przedłużeniem urzędu. Całą masę rzeczy będzie można dalej robić na zasadzie wolontariatu, pro-bono i społecznie, a nie na etatach i za pieniądze. Dopiero wtedy będzie można przeciwstawić się władzy możnych i silnych, którzy gniotą małych i słabych. Takie to jest zadanie, uwidocznić i uczynić widzialnymi ludzi, którzy z powodu trwałej niezdolności do pracy muszą żyć za 645 złotych zasiłku stałego, aby w tym gmachu zaczęto rozmawiać o tych ludziach, a spierające się stronnictwa polityczne zaczęły mówić o sprawach społecznych, a nie tylko o tym kto kogo tak bardzo nie lubi. Ten urząd nie powinien być narzędziem w bieżącej i politycznej walce o władzę, ponieważ obok tych dwóch wielkich sił, które się ścierają jest jeszcze trzecia i najważniejsza, o której jest tutaj za mało w tym gmachu – społeczeństwo, obywatele. Im służę i służyć będę, jeżeli dostąpię zaszczytu bycia wybranym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Mam nadzieję, że na moment głosowania zostaną zakopane topory wojenne i legitymacje partyjne, a przemówią sumienia i wtedy jestem spokojny o wynik.  

Bardzo się cieszę, że Piotr Ikonowicz zgodził się kandydować na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, ponieważ potrzebujemy w Polsce Rzeczniczka, który jest odważny, niezależny i jest przesiąknięty tą wartością, jaką jest sprawiedliwość społeczna – mówił poseł Razem, Adrian Zandberg. – Potrzebujemy Rzecznika, który zawsze stanie po stronie słabszych, potrafi postawić się władzy i upomnieć się u tej władzy o podstawowe prawa ludzi, którzy są krzywdzeni lub są prześladowani. Znam Piotra Ikonowicza od 20 lat i dla wielu ludzi z mojego pokolenia oraz młodszych był zawsze uosobieniem tych właśnie wartości – sprawiedliwości społecznej i praw człowieka. Prawa człowieka rozumiane szeroko.  Wybór Piotra Ikonowicza na Rzecznika Praw Obywatelskich byłby jasnym sygnałem, że prawa socjalne, prawa pracownicze, prawa zwykłych ludzi to właśnie są prawa człowieka. Wieżę, że jest to możliwe i zachęcam, aby podczas głosowania w parlamencie wykroczyć poza takie tępe partyjniactwo, które często zastępuje w tym gmachu rozsądek i zagłosować za wartościami. Jestem przekonany, że w tym parlamencie jesteśmy w stanie znaleźć większość, która i w Sejmie, i w Senacie, która wybierze Rzecznika stojącego po stronie zwykłych ludzi. 

To piękny dzień. W czasie, kiedy ludzie tracą nadzieję i boją się o jutro, to odwracają się od życia publicznego, ponieważ ludzie je tworzący ich zawiedli – mówił europoseł, Robert Biedroń. – Nadchodzi nadzieja i jest nią kandydatura Piotra Ikonowicza. Dzisiaj Polska bardzo, ale to bardzo potrzebuje kogoś kto wzniesie się ponad podziały polityczne oraz dostrzeże zwykłego człowieka i będzie rzecznikiem ludzkich spraw.  Mam nadzieję, że za kilka tygodni polski parlament wybierze Piotra Ikonowicza nie tylko na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, ale człowieka, który przywrócić nam wszystkim nadzieję. Nadzieję na to, że może być bardziej sprawiedliwie, bardziej godnie, po prostu ludzko. Piotr ma piękną kartę, którą warto dzisiaj przypomnieć. Działacz „Solidarności”, internowany podczas stanu wojennego, walczący o Polskę demokratyczną przed 89 rokiem, a jeszcze silniej po 1989 r. walczył ze wszystkimi niesprawiedliwościami, które obecny system przyniósł. Tak, Piotr potrafi iść pod prąd, być krnąbrny i niepokorny wobec władzy! Ale czy nie o takim RPO wszyscy marzymy?  Właśnie tego się boimy, że zamiast Rzecznika Praw Obywatelskich będziemy mieli funkcjonariusza politycznego i partyjnego. Dlatego warto postawić na Piotra Ikonowicza  

W Boże Narodzenie stawiamy na stole dodatkowy talerz, ale czy wszyscy tak naprawdę marzą o tym, aby ktoś przyszedł i usiadł przy tym talerzyku – mówił wicemarszałek Sejmu, Włodzimierz Czarzasty.Ikonowicz to jest opowieść o dobroci prawdziwej i nieudawanej. Ikonowicz to dobry człowiek. Jeżeli jest eksmisja i widzimy ją w telewizji i ktoś mówi, że „Ikonowicz siedział na schodach dwa dni” i wielu myśli „co to za problem?”. A siedzielibyście dwa dni na schodach? Jeżeli kogoś wyrzucają z domu i jest bezdomny, to Ikonowicz bierze tych ludzi na 4 lata do domu, mieszka z nimi. Ktoś powie „co to za problem”? Jeżeli ktoś ma problem w sądzie i trzeba negocjować z bankiem, czy ktoś z nas pomaga w tej sprawie? Jeżeli ktoś jest wyrzucany z roboty i słyszymy, że ktoś kogoś broni, to wielu mówi, że „przecież też bym bronił”. Bronisz? Ikonowicz to robi! Nie jestem tu, aby mówić, że zna 7 języków, ale powiem o jego najważniejszej kompetencji. Kompetencją Ikonowicza jest dobroć! Dlatego jest naszym kandydatem. 

Fot. Dawid Dobrogowski