Transport naprawdę publiczny – wygodny i dostępny dla wszystkich | Program Samorządowy
To część Programu Samorządowego 2018 Razem, który w całości przeczytasz tutaj.
Dość podziału na Polskę A i B – na metropolie, między którymi kursują samoloty i luksusowe pociągi, oraz miejscowości, z których ostatni PKS odjechał 20 lat temu. Przywrócimy zlikwidowane połączenia i zmodernizujemy sieć kolejową. Sprawimy, że każdy będzie mógł swobodnie dojechać do pracy, szkoły albo wyjechać na wakacje, także jeśli nie ma samochodu.
Stawiamy na kolej!
Priorytetem będzie dla nas kolej – tani, bezpieczny i przyjazny dla środowiska środek transportu. Rozbudujemy wojewódzkie połączenia kolejowe. Uruchomimy połączenia pasażerskie do wszystkich miast powiatowych z istniejącą infrastrukturą kolejową. Przy stacjach wybudujemy parkingi przesiadkowe.
Koniec z tłokiem w pociągach
Zwiększymy liczbę miejsc, tak żeby odpowiadała na realne potrzeby pasażerów. Powiększymy tabor i wydłużymy składy na liniach, z których korzystają pasażerowie dojeżdżający do pracy i szkoły.
Autobus w każdej miejscowości
Doprowadzimy linie autobusowe do każdego miasta i wsi sołeckiej bez dostępu do sieci kolejowej. System połączeń autobusowych zostanie zintegrowany z połączeniami kolejowymi tak, by umożliwić dogodne przesiadki. Na obszarach, gdzie mieszka niewielu mieszkańców, rozwiniemy połączenia realizowane małymi pojazdami.
Bezpłatny transport
Wprowadzimy bezpłatną komunikację na terenie całego województwa dla uczniów i opiekunów osób niepełnosprawnych. Obejmiemy seniorów i rodziny prostym, spójnym systemem ulg. Samorząd ma zapewniać usługi transportowe, nie na nich zarabiać.
Rozkład jazdy pisany z mieszkańcami
Będziemy organizować regularne konsultacje społeczne dotyczące częstotliwości kursów oraz zapotrzebowania na nowe linie i przystanki. Lokalne społeczności zyskają wpływ na to, jak wyglądają rozkłady jazdy.
Jeden rozkład, jeden bilet
Stworzymy wspólny rozkład autobusów i pociągów dla całego województwa, dostępny również online. W każdej kasie w województwie oraz przez internet będzie można kupić bilet do dowolnej miejscowości. Aby znaleźć się w rozkładzie i w spójnym systemie sprzedaży biletów, przewoźnicy prywatni będą musieli dostosować się do podstawowych norm. Ich autobusy muszą spełniać standardy bezpieczeństwa, kierowcy – być zatrudnieni na umowach o pracę, a czasy przejazdu podane w rozkładzie nie mogą być zaniżone.
Przystanki dla ludzi, nie dla reklam
Wybudujemy nowe wiaty przystankowe. Przystanek musi zapewniać wygodne miejsce do siedzenia oraz ochronę przed deszczem, wiatrem i słońcem. Wygoda pasażerów jest ważniejsza niż zyski z przestrzeni reklamowej.
Przez granicę transportem publicznym
W województwach przygranicznych rozbudujemy lokalne połączenia z państwami sąsiadującymi z Polską. Mieszkańcy powinni móc wygodnie przejechać przez granicę nie tylko samochodem, ale również koleją lub autobusem.
Bezpiecznie na rowerze
Będziemy rozbudowywać sieć dróg rowerowych w miastach i wzdłuż dróg wojewódzkich w gminach wiejskich. Chcemy, by rowerem dało się bezpiecznie dojechać do węzłów komunikacyjnych takich jak stacje kolejowe. Przy punktach przesiadkowych będziemy budować bezpieczne parkingi i przechowalnie rowerowe.
Zrównoważony transport drogowy
Będziemy budować obwodnice wokół miejscowości, gdzie ruch samochodowy jest szczególnie uciążliwy. Przy rozbudowie infrastruktury drogowej stworzymy odpowiednią liczbę przejść dla pieszych i zapewnimy ochronę mieszkańców przed hałasem.
Drogi bezpieczne dla pieszych
Zamiast stawiać kolejne „czarne punkty”, przebudujemy miejsca, w których dziś giną ludzie – przyczyną tragedii jest dziś często źle zaprojektowana infrastruktura drogowa. Wprowadzimy organizację ruchu wymuszającą bezpieczną jazdę przed przejściami dla pieszych i skrzyżowaniami (progi spowalniające, wyspy, ronda, inteligentna sygnalizacja świetlna). Przy drogach wojewódzkich zbudujemy bezpieczne, oddzielone pasem zieleni chodniki i drogi rowerowe.
Dość wyrzucania pieniędzy w błoto
Skończymy z marnowaniem pieniędzy województw na budowę lotnisk. Wycofamy się z dopłat dla prywatnych firm lotniczych. Te pieniądze przeznaczymy na kolej i autobusy, które są łatwiej dostępnym i bardziej ekologicznym środkiem transportu krajowego.
To część Programu Samorządowego 2018 Razem, który w całości przeczytasz tutaj.