Bieszczady: Petycja o zatrudnienie pielęgniarki środowiskowej
Petycja dotyczyła gminy Ustrzyki Dolne, miejscowości Brelików, Leszczowate, Ropienka, Serednica, Stańkowa i Zawadka w powiecie Bieszczadzkim. Możesz złożyć podobną do swoich władz lokalnych.
Pielęgniarka środowiskowa sprawuje profesjonalną opiekę nad chorymi w domu: ustala dietę przewlekle chorych, dokonuje zabiegów pielęgniarskich (cewnikowania, wlewów, inhalacji, opatrunków, zdejmowania szwów, stawiania baniek, podawania leków), uczy chorych samoopieki i samopielęgnacji w chorobie i niepełnosprawności, prowadzi rehabilitację ruchową, rozpoznaje pierwsze symptomy rozwoju chorób... Jest często jedyną osobą, która odwiedza osoby samotne i pomaga im w codziennych sprawach. Udzieli też pierwszej pomocy w czasie wypadków czy niewydolności krążeniowo-oddechowej.
Dla wielu rodzin brak pielęgniarki środowiskowej wiąże się z koniecznością zrezygnowania z pracy.
W wielu miejscowościach, pomimo ustawowego obowiązku, pielęgniarka środowiskowa nie jest zatrudniona. Tam, gdzie odległość do najbliższej przychodni to kilkanaście kilometrów, a transport publiczny nie istnieje, jej stała obecność w naszej lub sąsiedniej miejscowości jest jedynym gwarantem bezpieczeństwa zdrowia i życia mieszkańców.
Nie dajmy się zniechęcić początkowym odmowom władz gminy – nie mają racji, powołując się na brak pieniędzy lub chętnych do prac –sprawdziliśmy to w Ustrzykach Dolnych! Pismo do wojewódzkiego oddziału NFZ z zapytaniem o środki przeznaczone na pielęgniarkę środowiskową w gminie przyniosło odpowiedź – środki zostały przekazane gminie, już na początku roku. Pismo do wojewody wzywające do podjęcia działań w sprawie braku pielęgniarki środowiskowej w gminie, z załączoną odpowiedzią z NFZ, poskutkowało – w****ojewoda wezwał burmistrza do zatrudnienia pielęgniarki środowiskowej. Niedługo potem znalazły się i pieniądze, i etat, i wspaniała pielęgniarka.