Już stawiali na nas krzyżyk, już pisali nekrologi, ale udało się! W najbliższej kadencji w ławach sejmowych zasiądzie 6 parlamentarzystów z Lewicy Razem. Cztery posłanki i dwóch posłów. Poznaj ich!

BIEJAT MAGDALENA - 19 501 głosów

Socjolożka, od lat związana z organizacjami pozarządowymi. Jako wolontariuszka pracowała z osobami dotkniętymi bezdomnością oraz działała w programie obserwacji wolności zgromadzeń realizowanym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Obecnie w Fundacji „Stocznia” zajmuje się m.in. badaniami społeczeństwa obywatelskiego i oceną skuteczności działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe i urzędy. Dzięki temu dobrze poznała realia pracy samorządów w dużych i małych miejscowościach. Wie też, jak działa polityka społeczna państwa, zwłaszcza w obszarze wsparcia osób potrzebujących oraz rodzin, a także przeciwdziałania przemocy.

Od 2015 roku jest członkinią Lewicy Razem, od roku działa w Radzie Okręgu Warszawskiego.

W Sejmie chce zabiegać o to, by proces podejmowania decyzji był w pełni transparentny i otwarty na obywateli. Będzie też walczyć o prawa kobiet i o lepszą politykę socjalną, która zapewni godne życie wszystkim obywatelom.

GOSEK-POPIOŁEK DARIA - 17 488 głosów

Od 15 lat Krakowianka z wyboru, mama jednej, a wkrótce dwóch córek. Kierowniczka domu kultury, aktywistka miejska. Współprowadzi Ogród Osiedlowy przy ulicy Siemaszki i działa na rzecz ochrony zieleni w Krakowie, upominając się o tereny zielone dla mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Brała udział w akcjach i protestach przeciwko lex Szyszko i Lex Deweloper.

Od kilku lat współorganizuje krakowskie Manify, działa na rzecz praw kobiet i dzieci. Prowadziła akcję na rzecz wprowadzenia zakazu pobierania opłat za pobyt na oddziałach rodziców hospitalizowanych dzieci. W ramach kampanii „Szantaż z dala od szpitala” walczyła z drastycznymi antyaborcyjnymi bilbordami i pikietami przed polskimi szpitalami.

Jako członkini Zarządu Okręgu Małopolskiego Partii Razem współorganizowała protesty przeciwko PiSowskiej „reformie” sądów, wspierała protestujących pracowników Almy i Inpostu, organizowała szkolenia, spotkania, debaty. Jest wolontariuszką Zupy na Plantach, współpracuje z krakowskimi organizacjami pozarządowymi, prowadzi warsztaty, organizuje wydarzenia kulturalne.

Z własnego doświadczenia wie, jak ważne są sprawna komunikacja publiczna, dobra służba zdrowia, jak bardzo potrzebne są żłobki, jak istotna jest zieleń w miastach i poza nimi, rozumie, że trzeba zacząć działać, bo stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej. Denerwuje ją, gdy politycy chowają się za słowami „nie da się”. Dla niej te słowa nie istnieją.

W 2018 roku startowała w wyborach na prezydenta Krakowa.

KONIECZNY MACIEJ - 22 262 głosy

Wychował się na Śląsku, na górniczym osiedlu. Ukończył Uniwersytet Śląski w Katowicach. W ciągu ostatnich 15 lat był magazynierem, ochroniarzem, sprzedawcą, aż w końcu dziennikarzem i doradcą samorządów. Tak jak wielu i wiele z was pracował na umowach śmieciowych i wynajmował mieszkanie za połowę swojej wypłaty.

Od kilkunastu lat aktywnie działa politycznie na rzecz godnych warunków pracy, sprawiedliwych podatków i państwa, które nie zostawia nikogo za burtą. Członek zarządu i jeden z założycieli partii Razem. Tej wiosny otwierał śląską listę Lewicy Razem w wyborach do Europarlamentu. Żywi przekonanie, że to zjednoczona i solidarna Europa jest najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa, dobrobytu i rozwoju.

MATYSIAK PAULINA - 16 757 głosów

Paulina Matysiak, kutnianka, z wykształcenia filolożka. Członkini Zarządu Krajowego Lewicy Razem. Do polityki weszła na fali Czarnego Protestu. Zawodowo zajmowała się wdrażaniem i realizacją Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i kombatanckimi. Działa na rzecz partycypacji społecznej. Ważne są dla niej sprawy kultury i równego dostępu do usług publicznych wysokiej jakości.

Poza tym to bojowniczka broniąca żeńskich końcówek, która w wolnych chwilach układa do przyjaciół listy, czyta dobrą literaturę i cieszy się kolorowymi atramentami. I jak na liderkę lewicy przystało, pisze lewą ręką.

ZANDBERG ADRIAN - 140 898 głosów

Współzałożyciel Partii Razem. Urodził się w Danii, ale od dziecka mieszka na warszawskim Mokotowie. Historyk, programista, a od pewnego czasu polityk. Co tydzień można przeczytać jego felieton w Superekspresie. Po godzinach uczy córkę programowania i gra z synem w szachy. Po mieście jeździ metrem, a na wakacje koleją.

ZAWISZA MARCELINA - 19 206 głosów

Polityczka społeczna, działaczka polityczna, feministka. Współzałożycielka partii Razem. Od 2015 roku członkini Zarządu Krajowego. W 2018 umieszczona na liście „30 Under 30” magazynu „Forbes” w kategorii "Prawo i polityka" za działalność na rzecz praw kobiet. W Razem zajmuje się kwestiami związanymi z polityką społeczną, w szczególności ochroną zdrowia i rynkiem pracy. Współautorka ustawy o skróceniu czasu pracy - pierwszej ustawy partii Razem. Jedna z organizatorek protestów przeciwko zamykaniu szkół i prywatyzacji stołówek szkolnych. Pochodzi z Katowic, z górniczej związkowej rodziny.  Lubi gotować.