W poniedziałek przed południem rozpoczęło się spotkanie w Kancelarii Premiera, na którym szef rządu rozmawiał z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie sytuacji na Białorusi.

Naszą rolą jako Polek i Polaków jest wspieranie Białorusinek i Białorusinów w ich walce o demokrację. - Wsłuchujemy się w to co mówi białoruska opozycja oraz w to co mówi Swietłana Cichanouska, że celem są w pełni demokratyczne wybory na Białorusi, a nie dokonywanie wyborów za mieszkańców tego kraju - mówił Maciej Konieczny tuż przed rozpoczęciem spotkania.
- Musimy też być bardzo ostrożni, Łukaszenka gra bardzo mocno kartą antypolską i kartą antyunijną. Mieszkańcy Białorusi muszą mieć jasność, iż jesteśmy za społeczeństwem tego kraju, a nie przeciwko komukolwiek. Jesteśmy za demokracją i dialogiem, jesteśmy za tym, aby to Białorusini sami wyznaczyli kierunek rozwoju sytuacji w ich kraju - oświadczył poseł Maciej Gdula.

- Współpraca z rządem w sprawie kryzysu na Białorusi układa się dobrze, działamy ponad politycznymi podziałami. Mamy również szereg pytań oraz propozycji, które przedstawimy premierowi podczas spotkania - mówił poseł Andrzej Szejna. - Po pierwsze, uważamy, że należy mocniej naciskać na Unię Europejską, co już czynimy jako Lewica poprzez nasze kontakty w Parlamencie Europejskim, poprzez naszą frakcję Socjalistów i Demokratów oraz to, co robi Robert Biedroń jako przedstawiciel PE. Po drugie, działając na rzecz humanitaryzmu, demokracji oraz społeczeństwa obywatelskiego należy wspierać działania organizacji pozarządowych, zwłaszcza obywateli Białorusi, którzy mają polskie korzenie. Doceniając dotychczasowe działania rządu, nie widzimy realnych działań, które mają zapewnić bezpieczeństwo polityczne i osobiste osób posiadających obywatelstwo polskie, do których Aleksander Łukaszenko odnosi się z lekceważeniem lub też groźbami.

- Jako przewodnicząca Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych mam wiele kontaktów ze środowiskami białoruskimi i na spotkaniu w Kancelarii Premiera zamierzam zadać pytania, które są ważne dla tych środowisk - mówiła posłanka Wanda Nowicka. - Chciałabym się dowiedzieć od pana premiera, dlaczego - wbrew zapowiedziom - w tej chwili wizy do Polski uzyskać można o wiele trudniej niż do tej pory i niż było zapowiedziane. Czy szef rządu zrobi coś, aby wizy były szybciej dostępne? Rząd obiecał 200 mln złotych na działania białoruskiej opozycji, ale jak się okazuje gro z tych funduszy zostanie przeznaczonych na TV Biełsat, która to telewizja nie jest medium białoruskim, ale polskim. Czy zatem niezależne media na Białorusi również otrzymają dofinansowanie z tego funduszu?

https://youtu.be/tRNlH1CtIZg