Na Mazowszu może w najbliższych dniach zabraknąć tlenu dla pacjentów chorych na COVID. Wojewoda Mazowiecki wezwał dzisiaj szpitale do „ograniczenia konsumpcji tlenu”. Może go zabraknąć ze względu na problemy z dostawami.

Interweniujemy w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Agencji Rezerw Materiałowych. Pytamy między innymi:

1. Jakie kroki podjęto w ciągu ostatniego półrocza, by zabezpieczyć dostawy tlenu przed III falą pandemii, skoro już jesienią występowały z tego powodu problemy?
2. W jaki sposób rząd planuj zadbać o dostawy tlenu na Mazowszu? Czy mazowieckie szpitale mogą liczyć na utrzymanie dostaw tlenu? Czy rząd planuje zrzucić całą odpowiedzialność na walczących z epidemią lekarzy?

O te rzeczy pyta również posłanka Daria Gosek-Popiołek pod kątem Małopolski:

  1. Czy małopolskie szpitale i inne podmioty lecznicze są w odpowiedni sposób zabezpieczone jeśli chodzi o dostawy tlenu?
  2. Jaki jest stan zapasów tlenu medycznego w województwie małopolskim i jakie maksymalne obciążenie dzienne dostawami są w stanie zabezpieczyć te zapasy?
  3. Czy w obliczu braków tlenu w województwie małopolskim jest możliwe przesunięcie jego zapasów z innych województw?
  4. Jakie działania podejmuje Wojewoda Małopolski w celu zachowania  bezpieczeństwa i stałości dostaw na terenie województwa małopolskiego? Chciałabym zaznaczyć, że już podczas jesiennej fali epidemii pojawiały się problemy z zabezpieczeniem dostaw tlenu.

Fot. Mockup Graphics / Unsplash