Posłanka Razem Paulina Matysiak interweniuje w sprawie możliwości kontaktu z radnymi w województwie łódzkim. Zwraca uwagę, że w czasie pandemii ten kontakt jest utrudniony, a w wielu samorządach nie odbyły się wybory uzupełniające.

W czasie pandemii wiele urzędów przeszło częściowo na pracę zdalną i czasami trudno jest załatwić różne sprawy w urzędzie. Nie odbyło się też do tej pory wiele zaplanowanych wyborów uzupełniających, a to oznacza to, że mieszkańcy pozbawieni są swojej reprezentacji w radach powiatowych i gminnych. Co więcej, pozbawieni są również kontaktu z radnymi, którzy pełnią mandaty – komentuje Paulina Matysiak z partii Razem, posłanka klubu Lewicy. Matysiak zwraca uwagę, że wiele jednostek samorządowych nie publikuje żadnych danych kontaktowych do radnych. - Brak danych kontaktowych to bardzo duże utrudnienie dla mieszkańców. Są pozbawieni możliwości zgłaszania problemów na terenie swojej miejscowości. Zaapelowałam o to, żeby te kontakty się pojawiły. Mamy XXI wiek i nie powinno być dużym problemem przygotowanie adresów e-mail dla radnych, by mogli ten kontakt nawet w pandemii podtrzymać – tłumaczy posłanka.

Pisma w sprawie umożliwienia kontaktu z radnymi trafiły do ponad 100 gmin i powiatów w całym województwie – tam, gdzie tych danych kontaktowych rzeczywiście nie ma. Interwencję w tej sprawie Matysiak podjęła we współpracy z Henrykiem Wójtowiczem, kandydatem do Rady Miejskiej w Głownie.

W Głownie, w którym mieszkam i kandyduję, jest to również problem. Radni, szczególnie w małych miastach, powinni być blisko wyborców. Dla mnie jest to ważne, dlatego już teraz założyłem skrzynkę mailową [email protected]. Nie jest to trudne i wierzę, że moi koledzy i koleżanki sobie z tym poradzą, bo to naprawdę ważne – mówi Wójtowicz. Pracownicy biura poselskiego Matysiak sprawdzili sytuację we wszystkich jednostkach samorządu z terenu województwa łódzkiego. W bardzo wielu kontaktów do radnych rzeczywiście nie ma. – W małych miejscowościach, gdzie wszyscy się znają, to może mniejszy problem, ale kontaktów do radnych brakuje również w większych miastach województwa, takich jak Łask, Zgierz czy wspomniane Głowno. Trzeba to zmienić – podsumowuje Paulina Matysiak.

O wynikach podjętej interwencji posłanka będzie informować na swoim profilu na Facebooku i stronie internetowej www.paulinamatysiak.pl