„Nie ma wakacji od edukacji” – przekonuje Lewica i zbiera podpisy pod obywatelskim wotum nieufności dla ministra Przemysława Czarnka. Dziś w Gorzowie Wielkopolskim o akcji mówili posłowie i liderzy partii Razem, którzy w ramach akcji “Lato z Razem” odwiedzili województwo lubuskie. – Pan Czarnek wierzy, że wepchnie dzieciakom do gardła nacjonalizm i zaściankowe uprzedzenia. To mu się nie uda – mówił lider Razem, poseł Adrian Zandberg, podczas dzisiejszej konferencji prasowej na Skwerze Wolności. – Już był taki minister, który chciał ubrać uczniów w mundury i zapędzić ich siłą do kościoła. Nazywał się Roman Giertych. Pan Czarnek skończy tak samo. Młodzi Polacy są rozsądni, sami wiedzą, co mają myśleć. I żaden pan Czarnek tego nie zmieni.

Obywatelskie wotum nieufności jest odpowiedzią na doniesienia o planach ministra Czarnka dotyczących zmian w polskich szkołach. Zbiórka podpisów to wspólna akcja Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy (w którego skład wchodzi partia Razem), Akcji Demokracji, Związku Nauczycielstwa Polskiego i lewicowych młodzieżówek.

Inicjatorzy zbiórki zarzucają Czarnkowi m. in. niekompetencję, działanie na szkodę oświaty oraz wrogość wobec kobiet i osób LGBT. – Jako uczniowie i studenci domagamy się natychmiastowego usunięcia Czarnka ze stanowiska. Nie chcemy dyktatury fanatycznych kuratorów i praktycznie obowiązkowej religii – tłumaczyła na konferencji Aniela Borowczyk, studentka z lubuskich struktur Razem.

Głos młodej działaczki nie jest odosobniony. Zapowiedzi ministra wzbudziły sprzeciw tysięcy uczniów, nauczycieli, rodziców, wykładowców, dlatego ludzie w całej Polsce chętnie podpisują się pod inicjatywą. Przez pierwsze dwa tygodnie akcji apel o usunięcie Przemysława Czarnka ze stanowiska Ministra Edukacji i Nauki podpisało ponad 60 tysięcy osób.

O przewidywanych skutkach działań Czarnka mówił na dzisiejszej konferencji poseł Razem Maciej Konieczny: – Prawicowa dyktatura Czarnka to oddanie polskich szkół fundamentalistom i cynicznym karierowiczom. Wszechwładne kuratoria będą wypychały z dobrych dyrektorów i promowały biernych, miernych, ale wiernych. Nie możemy do tego dopuścić.

Wizyta Zandberga, Koniecznego i Anny Górskiej z zarządu Krajowego Razem to część wakacyjnej akcji ugrupowania “Lato z Razem”. Liderzy partii odwiedzili już m.in. Szczecin, Kołobrzeg, Bydgoszcz, Toruń, Kraków i Łódź. W weekend zawitają do Białegostoku, Olsztyna i Mikołajek, a także spotkają się z Polonią w Berlinie. W większości odwiedzanych miejscowości oprócz udziału w spotkaniach otwartych, piknikach i konferencjach wspierają lokalnych działaczy i działaczki w zbiórce podpisów pod obywatelskim wotum nieufności wobec Czarnka.

Są wakacje, nasze dzieci muszą odpocząć po trudach nauki zdalnej, ale naszą rolą, rolą rodziców, jest walczyć o nie teraz – przekonuje Anna GórskaW szkołach potrzebna jest rzetelna nauka o świecie, klimacie, prawach pracowniczych, edukacja seksualna i opieka psychologiczna, bo rzeczywistość stawia przed młodymi ludźmi realne i coraz to nowe wyzwania. Polska szkoła musi iść z duchem czasu, a nie cofać się do Średniowiecza – podsumowuje.
Jutro liderzy Razem odwiedzą Zieloną Górę. O 12 zaplanowano konferencję przed Palmiarnią, a o 17 piknik na Piast-Polanie połączony ze zbiórką podpisów pod odwołaniem ministra Czarnka.