Legnica mówi jasno: Czarnek MUSI odejść. Pod takim hasłem odbyła się 28 lipca konferencja prasowa posła Adriana Zandberga i lokalnych działaczy partii Razem.
Działacze Lewicy i Akcji Demokracji od kilku tygodni domagają się odwołania ministra Czarnka. Już ponad 100 tysięcy osób złożyło podpis pod obywatelskim wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki.
W południe działacze Razem spotkali się w centrum Legnicy na konferencji prasowej. Udział w niej wzięli: poseł na Sejm RP, Adrian Zandberg, osoby z Zarządu Krajowego partii Razem – Anna Górska, Maciek Szlinder i Bartosz Grucela, liderka lokalna, lekarka Kaja Filaczyńska i dolnośląski okręg Młodych Razem.

W ostatnich latach dzieci i młodzież były dotknięte nieprzemyślanymi reformami, jak likwidacja gimnazjów. W czasie pandemii zamknięto szkoły, których nie przygotowano do nauki zdalnej. Rząd zafundował młodym brak stabilizacji i bezpieczeństwa. W ostatnich miesiącach minister Czarnek zamiast zająć się prawdziwymi problemami szkoły, skupia się na wprowadzeniu do niej swoich skrajnych podglądów. Minister, który obraża młodych i działa na ich szkodę powinien zostać odwołany.
Ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich, obowiązkowe lekcje religii i wymazanie z przestrzeni publicznej osób LGBTQIA+ – to tylko część planowanych przez Czarnka zmian. Zmian, które zmienią polską szkołę w piekło – powiedziała podczas konferencji Anna Górska, członkini zarządu krajowego partii Razem.

Poseł Adrian Zandberg mówił o nieprzygotowaniu szkół do IV fali pandemii:
Nauki hybrydowej nie było i nie będzie. Minister edukacji woli zajmować się swoimi szkodliwymi ideologiami, niż zadbać o jakość nauczania. Szkoły nie są przygotowane na powrót uczniów. Zamiast tego ściga się nieprzychylnych Czarnkowi dyrektorów.

Przedstawicielka Młodych Razem, Martyna Amerek, w swoim wystąpieniu poruszyła kwestię ideologicznego zamachu na polski system edukacji:
PiS, mianując Czarnka swoim namiestnikiem w Ministerstwie Edukacji, chce wprowadzić Polskę w mroki średniowiecza. Chce mieć w swoich zachłannych rękach kraj, gdzie ciemnym ludem będzie się dało łatwo sterować. Chce stworzyć społeczeństwo ludzi nieumiejących krytycznie myśleć. Ich programem nauczania jest powtarzanie młodzieży kłamstw tak długo, aż staną się prawdą.

W imieniu Młodych Razem wystąpiła także Maja Dudkiewicz: – Czarnek chce zastąpić teorię ewolucji kreacjonizmem, chce nas uczyć, że to Bóg stworzył świat. Ale to właśnie Czarnek tworzy świat – świat pełen nienawiści i przemocy. Przez indoktrynację w szkole tworzy człowieka uprzedzonego i homofobicznego.

Zdjęcia: Dawid Majewski