Czy Orlen coś ukrywa? Posłanka Magdalena Biejat i poseł Adrian Zandberg postanowili spytać w siedzibie największego sprzedawcy benzyny w Polsce, o co chodzi z jego marżami. W pierwszym kwartale 2022 r. Orlen zanotował 2,8 mld złotych zysku netto. To aż o 47 procent więcej niż rok temu. Raport kwartalny tej spółki pokazuje, iż w pierwszych trzech miesiącach obecnego roku marże tej firmy na przerobie benzyny poszły w górę o kilkaset procent rok do roku, a na przerobie diesla aż o 80 procent.

Dlaczego marże Orlenu są tak wysokie i dlaczego ceny paliw na stacjach benzynowych rosną szybciej od tych na światowych rynkach? Tego próbowali dowiedzieć podczas kontroli poselskiej parlamentarzyści Lewicy Magdalena Biejat i Adrian Zandberg, którzy zapukali do drzwi zarządu spółki.

Przyszliśmy tu w imieniu Polek i Polaków, którzy z przerażeniem patrzą na rosnące ceny na stacjach benzynowych. Przyszliśmy zapytań Orlen: dlaczego ceny ropy na światowych rynkach rosną wolniej od cen benzyny na stacjach. Chcieliśmy się dowiedzieć skąd ta różnica. Pragnęliśmy również pozyskać wiedzę o marżach, jakie Obajtek narzuca na sprzedawane paliwo – mówiła posłanka Magdalena Biejat.

Ceny benzyny mają ogromny wpływ na to jakie jest tempo inflacji w Polsce. Jeżeli prezes Obajtek napędza inflacje wysokimi marżami, to ponosi odpowiedzialność za spiralę marżowo-cenową – wtórował jej poseł Adrian Zandberg.

- Niestety nie chciano nam o tym powiedzieć, nie chciano nas nawet wpuścić. Jedyne co na początku otrzymaliśmy to żółtą karteczkę, na której napisano adres mailowy: zarzą[email protected] i z propozycją, abyśmy tam poprosili o informację – poinformowała polityczka. - Może państwo napiszą tam w trybie informacji publicznej i zapytają: dlaczego benzyna jest taka droga? Myśmy się dzisiaj tego nie dowiedzieli – zwróciła się do dziennikarzy Biejat.

Ostatecznie udało nam się przekonać Orlen, iż w Polsce obowiązuje ustawa o mandacie posła i senatora. Zostaliśmy więc wpuszczeni do siedziby firmy, dostaliśmy kawę i ciasteczka, ale dokumentów finansowych, o które prosiliśmy nie dostaliśmy – opowiadał Adrian Zandberg. - Otrzymaliśmy jedynie obietnice, że w bliżej nieokreślonym momencie spotka się z nami pan prezes Obajtek i wszystko wytłumaczy. Zabrakło konkretów – podkreślił.

Jeżeli prezes Obajtek nie ma się czego wstydzić i prowadzi uczciwą politykę cenową, to powinien pierwszy pojawić się z tymi dokumentami. Jak na razie Orlen tych informacji pokazać nie chce, a na stronie internetowej również ich nie ujawnia i zachowuje się tak jakby chciał coś ukryć – ocenił polityk Lewicy. - Polki i Polacy mają pełne prawo to wiedzieć, ponieważ konsekwencje działania tej firmy odbijają się na kieszeniach milionów ludzi, którzy tankują na stacjach benzynowych – dodał.

To nie jest przypadek, że Orlen nie chce nam pokazać dokumentów jakie pobiera marże. Cena benzyny poszła w ostatnich miesiącach dużo szybciej w górę od cen na światowych rynkach. Gdyby marże były na tym samym poziomie co rok temu, to pewnie płacilibyśmy jakąś złotówkę mniej na litrze. Orlen nie chce tego pokazać i się do tego przyznać – ocenił.

Orlen to nie jest jedyna firma, która notuje w tej chwili rekordowe zyski. Wszystkie spółki Skarbu Państwa, które są notowane na giełdzie, w sprawozdaniach chwaliły się znakomitymi wynikami za I kwartał 2022 r. Rekordzistą jest PGNiG, spółka zarobiła blisko 4,1 mld zł na czysto, o 134 procent więcej niż rok temu. Jastrzębska Spółka Węglowa osiągnęła 1 mld zysku netto. LOTOS na czysto zarobił 862 mln złotych, niewiele mniej Grupa Azoty, która pochwaliła się 854 mln złotych zysku netto.

To nie jest jedyna korporacja, które wykorzystuje sytuację wzrostu cen, aby pchać w górę marże i zarobić więcej na Polkach i Polakach. Będziemy takie sytuacje piętnować i wchodzić z kontrolami poselskimi i pokazywać odpowiedzialnych za wzrost cen. Wielki biznes i wielkie korporacje mają też społeczną odpowiedzialność. Jeżeli więc ktoś tej trudnej sytuacji gospodarczej używa do pretekstu, aby rozdmuchiwać zyski, kosztem milionów ludzi, to naszym zdaniem postępuje nieetycznie – oświadczył Adrian Zandberg.