Liderzy ugrupowania w lipcu i sierpniu odwiedzą wszystkie województwa. – Na ten moment w planie mamy prawie 40 miejscowości, od Gdyni po Rzeszów, od Zielonej Góry po Białystok. Cieszymy się, że po pandemicznych zimach wreszcie można spotkać się na żywo – mówi Joanna Wicha z zarządu krajowego Razem.

Pierwszy cel wizyty liderów Razem to Opole, gdzie zawitają już 30 czerwca. Stamtąd udadzą się na Podbeskidzie i do Częstochowy, a następnie do Kielc, Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry.

Wicha opowiada, że w ubiegłym roku wakacyjna trasa liderów i liderek Razem okazała się dużym sukcesem. – Widać było, że bardziej niż kiedykolwiek ludzie spragnieni sią spotkań i rozmów o aktualnych problemach. Świadomi, że za chwilę zapewne czeka nas następna fala pandemii, staraliśmy się wtedy jak jak najlepiej wykorzystać ten wakacyjny czas i rozmawiać z ludźmi w różnych okolicznościach: na piknikach, spotkaniach otwartych,  przy rozdawaniu ulotek na bazarkach albo zbieraniu podpisów na ulicach miast. W tym roku plan jest podobny – zapowiada Wicha.

Letnie wizyty posłów i posłanek w regionach to także okazja do interwencji w bieżących lokalnych sprawach. Rok temu w czasie akcji "Lato z Razem" parlamentarzyści ugrupowania interweniowali m.in. w sprawach budowy stadionu żużlowego w Lublinie, stanu mieszkań komunalnych w Trójmieście, podjęcia działań przeciwpowodziowych na Dolnym Śląsku, czy braku dostępu do wody pitnej w podwarszawskich gminach. Uczestniczyli też w protestach związkowych np. wspierali protest zawodów medycznych na Śląsku.

Posłanka Magdalena Biejat spodziewa się, że w tym roku głównym tematem rozmów z Polkami i Polakami będzie drożyzna i skutki wojny w Ukrainie. – Będziemy opowiadać ludziom o naszych postulatach dotyczących działań przeciwdziałających drożyźnie. Bo dziś najważniejsze jest to, aby uchronić Polki i Polaków od drastycznego pogorszenia jakości życia. Zakładam też, że nie zabraknie wymiany doświadczeń w zakresie wsparcia uchodźców z Ukrainy – przewiduje Biejat.

Trasa "Lato z Razem", która obejmie większość średnich i dużych miast to nie jedyny plan ugrupowania na lato. Posłowie i liderzy Razem wezmą także udział w trasie Lewicy pod hasłem "Bezpieczna Rodzina", która rozpocznie się również w czwartek od wizyty w Koninie i Gnieźnie.