Do akcji włączyli się posłanka Paulina Matysiak, Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, i dr Jakub Majewski, prezes Fundacji Prokolej. Uczestnicy odwiedzą wiele miejscowości, będą jeździć pociągami i autobusami, a tym samym sprawdzą, jak funkcjonuje komunikacja zbiorowa poza dużymi miastami.

Wsiąść do pociągu nie byle jakiego…

Chcemy sprawdzić, jak wygląda stan kolei i autobusów, infrastruktura i jakie mamy bolączki z dostępem do transportu publicznego. Zobaczymy, jak prezentuje się mapa wykluczenia transportowego i jak w praktyce działają różnego rodzaju programy wsparcia dla tego sektora— zapowiada posłanka Matysiak. — Za chwilę wsiadamy w pociąg i ruszamy w trzydniową podróż, podczas której odwiedzimy wiele miejscowości. Dziś Ciechanów, Olsztyn, Toruń, jutro Bydgoszcz, Piła, Koszalin i Szczecin, a pojutrze Zielona Góra, Wrocław i z powrotem do Warszawy.

Wszelkie relacje z jazdy będą publikowane w mediach społecznościowych. Organizatorzy akcji gorąco zachęcają do dzielenia się zdjęciami i opiniami z własnych podróży po kraju i oznaczania ich hasztagiem #ZbiorKomemPrzezPolskę.

Jak dojechać do turystycznych perełek?

Wykluczenie transportowe z roku na rok nadal postępuje. Jako Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe od dwóch lat podejmujemy działania, aby likwidować białe plamy na mapie Polski i promować korzystanie z komunikacji zbiorowej. Ten sektor w ostatnim czasie przeżywał ogromny kryzys finansowy i wizerunkowy, w tej chwili na przykład branża autobusowa boryka się brakiem kierowców — mówiła Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe. — Cieszymy się, że wspólnie z innymi organizacjami i zespołem parlamentarnym możemy być częścią akcji #ZbiorKomemPrzezPolskę. Chcemy pokazywać miejsca, które mają duży potencjał turystyczny i doprowadzony transport, ale także takie pozbawione takiej możliwości. Będziemy szukać i pokazywać alternatywne sposoby dojazdu do tych ukrytych perełek na mapie naszego kraju — dodaje.

Gdzie transport kuleje, a gdzie można go chwalić?

Głównym celem akcji jest zmapowanie miejsc, w których transport publiczny kuleje, a także prezentacja miejscowości, mogących się poszczycić dobrze działającą komunikacją zbiorową. Jeszcze w tym miesiącu jej uczestnicy zawitają na Podkarpacie i Dolny Śląsk. Wnioski i uwagi z całej podróży zostaną uwzględnione w specjalnym raporcie, a jesienią planowana jest kolejna edycja akcji, podczas której zostanie sprawdzony dojazd do szkół, pracy, lekarza i innych miejsc codziennych podróży na szczeblu powiatowym. Akcję #ZbiorKomemPrzezPolskę patronatem objęły media branżowe „Na Kolei” oraz „Portal Kolejowy”.