Dyskusja z pracownikami sektora kultury, konferencja prasowa o skróceniu czasu pracy, spotkanie z lokalnymi rzemieślnikami i spacer śladem emancypantek. Tak wyglądało Lato z Razem w Krakowie, w którym wzięły udział posłanki Daria Gosek-Popiołek i Paulina Matysiak oraz Anna Górska z Zarządu Krajowego i krakowscy liderzy partii Razem.

Pracujmy krócej! Razem w Krakowie o ustawie skracającej czas pracy

Statystyki mówią jasno: Polki i Polacy pracują najdłużej w Europie. Jednocześnie udział pensji w PKB jest jednym z niższych w Europie. Kraków to miasto przyciągające wiele międzynarodowych korporacji, które w innych krajach wprowadzają skrócony tydzień pracy. Francja wprowadziła 35-godzinny tydzień pracy ponad 20 lat temu. Dlaczego francuskie miasta partnerskie Krakowa: Orlean i Bordeaux mogą się cieszyć krótszym czasem pracy, a mieszkańcy Krakowa nadal muszą się przepracowywać? – tym pytaniem posłanka Gosek-Popiołek rozpoczęła konferencję prasową dotyczącą skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin.

Krótszy czas pracy to temat, który w czasie Lata z Razem jest podejmowany regularnie. W Krakowie posłanka Paulina Matysiak podkreślała: – Wypoczęty pracownik – taki, który ma czas dla siebie i bliskich, na rozwijanie swoich pasji, na odpoczynek – to po prostu wydajniejszy pracownik! Naszą propozycję popierają pracownicy, ale także mądrzy przedsiębiorcy i pracodawcy. Dziś potrzebujemy odwagi, by wprowadzać rozsądne rozwiązania z korzyścią dla milionów Polaków! – apelowała posłanka Razem.

Ewa Owerczuk, członkini Rady Krajowej Partii Razem, podkreślała punkt widzenia młodych osób: – Zostaliśmy wychowani w neoliberalnym przekonaniu, że im więcej będziemy pracować, tym więcej osiągniemy i zarobimy. Tymczasem przepracowanie skutkuje jedynie brakiem czasu dla rodziny i znajomych. Dlatego zachęcamy każdą młodą osobę, by rozważyła podpis pod naszym projektem ustawy skracającej czas pracy – apelowała Owerczuk.

Anna Górska z Zarządu Krajowego Razem mówiła: – Praca, chociaż ważna w życiu człowieka, ma być tym co zapewni nam finansowo możliwość życia, a nie tylko podstawowych bytowych potrzeb. Nie żyjemy po to, żeby pracować, pracujemy po to, żeby żyć. Liczymy, że ten projekt, który jest prospołeczny i prorodzinny znajdzie poparcie zwłaszcza tych partii politycznych, które bycie blisko ludzi i słowo rodzina odmieniają przez wszystkie przypadki – podsumowała Górska.

Związani z kulturą. Dyskusja z udziałem posłanek Razem

Temat pracy powrócił również w czasie dyskusji „Związani z kulturą”, która została zorganizowana z inicjatywy Darii Gosek-Popiołek. Spotkanie było współprowadzone przez posłanki Gosek-Popiołek i Matysiak oraz trenerkę i psycholożkę Joannę Grzymała-Moszczyńską i Maksymiliana Rogackiego – przewodniczącego Związku Zawodowego Aktorów Polskich. Główne tematy poruszone w czasie dyskusji to: niepewność wpisana w pracę w sektorze kultury, relacje w miejscu pracy (w tym mobbing) oraz funkcjonowanie związków zawodowych i polityka kulturalna państwa. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 osób pracujących w różnych obszarach kultury: teatrach, muzeach, organizacjach pozarządowych, festiwalach i miejskich instytucjach, a także freelancerzy i freelancerki. Dyskusja stała się przestrzenią do wymiany doświadczeń i wypracowywania rozwiązań wobec wielu trudności pracy w kulturze. To początek wspólnych działań na rzecz powstających związków zawodowych, ale także indywidualnych problemów, które zostały zgłoszone przez uczestników i uczestniczki spotkania.

Wsparcie dla rodzinnych biznesów

Kolejnym ważnym punktem Lata z Razem w Krakowie było spotkanie Darii Gosek-Popiołek z właścicielem niewielkiej, rzemieślniczej cukierni w Nowej Hucie. Drożyzna i rosnące ceny energii sprawiają, że prowadzenie małego rodzinnego zakładu staje się niezwykle trudne, a niedługo może być niemożliwe. To jedno z wielu spotkań posłów i posłanek Razem z polskimi przedsiębiorcami, które potwierdzają, że problemy rodzinnych biznesów wymagają nie tylko wysłuchania, ale też konkretnych działań, co do których obecnemu rządowi brakuje woli politycznej.

Idziemy po śladach krakowskich emancypantek

Ostatnim wydarzeniem w ramach krakowskiego Lata z Razem był spacer historyczny zorganizowany przez krakowski okręg Partii. Śladem krakowskich emancypantek oprowadziła przewodniczka Agnieszka Kuźma. Już początek spaceru był symboliczny – to właśnie przy ul. Rajskiej 12 mieściła się dawna ujeżdżalnia koni, w której odbywały się cykliczne spotkania i wiece krakowskiego ruchu emancypacyjnego. Stamtąd również wychodziły demonstracje i wiece na rzecz praw kobiet. Przewodniczyły im m.in. Maria Turzyma, Zofia Daszyńska-Golińska, Kazimiera Bujwidowa, Justyna Budzińska-Tylicka i Helena Witkowska – prekursorki walki o prawa kobiet na ziemiach polskich. Przez kilka godzin uczestnicy i uczestniczki wycieczki poznali herstorię krakowskiego ruchu na rzecz równouprawnienia. Spacer zakończył się w symbolicznym miejscu - na skwerze Praw Kobiet upamiętniającym krakowianki, które aktywnie działały na rzecz uzyskania przez kobiety prawa do edukacji, praw wyborczych i prawa do decydowania o swoim życiu.

<!--EndFragment-->