Adrian Zandberg na konwencji

Poseł Adrian Zandberg podkreślił, że tej zimy musimy chronić miliony ludzi przed chłodem. Sytuacja jest nadzwyczajna.

Uzależnienie od gazu importowanego z rosyjskiej dyktatury to był bardzo poważny błąd i naiwność. Do tej naiwności nie wolno wrócić. Przekonanie, że rynki załatwią problemy w energetyce za polityków było naiwnością. Dziś płacimy za to cenę* – powiedział Zandberg.

Wspólne europejskie inwestycje w sieci przesyłowe i w czyste źródła energii to jedyna droga, żeby zatrzymać kryzys klimatyczny i uratować planetę - dodał.

Poseł zwrócił również uwagę na potrzebę reformy ETS - europejskiego systemu handlu emisjami - Mechanizm, który w założeniu miał chronić interesy planety, bardzo często chroni interesy kapitału spekulacyjnego

Anna Górska na konwencji

Anna Górska, podczas panelu o odpowiedniej reakcji Europy na napaść Rosji na Ukrainę oraz o sprawiedliwej transformacji energetycznej, mówiła europejskiej odwadze i solidarności.

Europejska solidarność energetyczna to też odważna, nawet jeśli trudna, decyzja niemieckiego rządu o niezamykaniu ostatnich elektrowni jądrowych. Potrzebujemy tej decyzji, bo Europa potrzebuje tych elektrowni - wspomniała Górska.

Trzeba przekonać społeczeństwa państw UE, że solidarność jest realna i adresowana do nich. To dobrze, że w końcu mówimy w Europie o podatku od nadmiarowych zysków koncernów energetycznych. Te pieniądze muszą iść do ludzi, którym może być zimno. -dodała