3 października Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy wskazał doktora Macieja Szlindera, filozofa ekonomii, socjologa i działacza społecznego, jako jednego z dwóch kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej. We wtorek 4 października, podczas briefingu prasowego w Sejmie RP, Stowarzyszenie Polska Sieć Ekonomii poparło tę kandydaturę.

– Polska Sieć Ekonomii zrodziła się z grupy, jak to określiły media «młodych ekonomistów», którzy w maju 2020 roku wystosowali list otwarty «Dług dla regeneracji», w którym postulowaliśmy zniesienie numerycznej reguły fiskalnej, sztywnego limitu zadłużenia w Konstytucji RP. Dr Maciej Szlinder, którego kandydaturę do Rady Polityki Pieniężnej rekomendujemy dziś Sejmowi RP, był jednym z jego sygnatariuszy - mówiła na briefingu dr Zofia Łapniewska. – Złożone problemy dzisiejszego życia gospodarczego wymagają spojrzenia z wielu perspektyw. Dr Szlinder zagwarantowałby większy pluralizm w RPP - dodała współprzewodnicząca Polskiej Sieci Ekonomii.

Konwencjonalna polityka podnoszenia stopy procentowej nie zadziałała. Wzrost inflacji nie został powstrzymany. O fiasku polityki podnoszenia stóp na całym świecie mówi FED, Europejski Bank Centralny i wiele instytucji. Potrzebne są inne rozwiązania, odpowiadające na realne problemy podażowe - mówił współprzewodniczący PLSE Jan J. Zygmuntowski. –** Dr Szlinder jest jednym z pionierów ich poszukiwania w polskiej debacie publicznej i jego wybór do RPP może być początkiem bardzo potrzebnej zmiany myślenia o ekonomii** - dodał Zygmuntowski.

Obudziliśmy się w rzeczywistości przypominającej zachodni kryzys paliwowy lat 70-tych i początek neoliberalnej hegemonii w myśleniu o gospodarce. Ciężar obecnego kryzysu nie może być przerzucany na najbiedniejszą część społeczeństwa. Potrzebujemy precyzyjnych narzędzi regulacji gospodarki, a nie młota wyższej stopy procentowej. W Radzie Polityki Pieniężnej chcę być głosem nieuprzywilejowanej części społeczeństwa - powiedział dr Maciej Szlinder. – Dziękuję Polskiej Sieci Ekonomii za poparcie mojej kandydatury, a jej członkom za ich codzienną pracę naukową i badawczą oraz wyjaśnianie tajników ekonomii w mediach i pracach popularyzatorskich - dodał dr Szlinder.

Polska Sieć Ekonomii zrzesza ponad 80 polskich ekonomistów, pracujących zarówno dla ośrodków badawczych, uniwersytetów i organizacji pozarządowych w kraju, jak i na czołowych uniwersytetach w Europie i USA. Sieć jest organizatorem konferencji naukowej Kongres Regeneracji oraz letniej szkoły ekonomii państw grupy Trójmorza Three Seas Development School. PLSE koordynuje prace Społecznej Rady Fiskalnej, opiniującej projekty budżetu RP i założenia polityki fiskalnej państwa. Sieć przygotowuje także rekomendacje polityk publicznych, takie jak opublikowana w 2022 roku „Nowa Solidarność”, opisująca zmiany w instytucjach publicznych potrzebne w czasie kryzysu wojennego.