Przedsiębiorcy zmagają się z wzrostem cen mediów nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Dopiero po kilku miesiącach próśb i nacisków rząd zaczyna tworzyć pakiet osłonowy, który jednak nie wyrówna nadmiarowych kosztów poniesionych w ostatnich tygodniach.

Restauracje czy kawiarnie to niezwykle cenne miejsca, gdzie toczy się lokalne życie. Niestety ich właściciele otrzymują od kilku tygodni faktury grozy, na których cena prądu wzrosła o kilkaset procent. To jest wzrost uderzający w stabilność prowadzenia biznesów w Warszawie – przekonywała na dzisiejszej konferencji prasowej Martyna Jałoszyńska, radna osiedlowa na Pradze Południe. – Nie chcemy, żeby nasze miasto po tym sezonie stało się pustynią bez życia, niczym Marszałkowska. Chcemy chronić obecnie funkcjonujące lokale. Dlatego proponujemy, aby Warszawa na okres 6 miesięcy obniżyła do 1 złotego stawki czynszów dla przedsiębiorców wynajmujących lokale użytkowe od miasta. To, że rząd nie traktuje drobnych przedsiębiorców priorytetowo, nie znaczy, że samorząd też ma tak postępować, bo w końcu ochrona drobnych przedsiębiorców, to także ochrona miejsc pracy – dodała radna z partii Razem.

Jak mówi Mariusz Borowski z Nowej Lewicy, radny dzielnicy Praga Północ, Warszawa dysponuje ponad 8 tysiącami lokali, co daje realną możliwość pomocy setkom przedsiębiorstw. To też szansa oddziaływania na rynek prywatny i obniżenia stawek  czynszów dla firm również w tym sektorze. Pomysłodawcy inicjatywy liczą na to, że realnie ochroni ona tkankę miejską przed kryzysem, a warszawiaków – przed utratą miejsc pracy.

Borowski zadeklarował, że przedstawiciele komitetu uchwałodawczego chcą jak najszybciej zebrać wymaganą liczbę podpisów pod uchwałą, aby Rada Warszawy mogła się nią zająć jeszcze w listopadzie.

Magdalena Biejat, posłanka partii Razem, dodaje: – Priorytetem każdej władzy powinno być chronienie lokalnych społeczności. Nasza wspólna inicjatywa ma nakłonić władze Warszawy do podjęcia działań w tym kierunku. Nie chcemy, żeby władze miasta mówiły, że przez pomoc przedsiębiorcom muszą np. podwyższyć ceny biletów.  Dlatego złożę poprawkę do budżetu państwa, która skieruje do stolicy 310 mln złotych. To dodatkowe środki, które pozwolą na realizację naszej inicjatywy bez strat dla miasta albo cięć w innych obszarach.

Na zdj. od lewej: Martyna Jałoszyńska, Magdalena Biejat, Mariusz Borowski.