Rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o rencie wdowiej, mamy poparcie m.in. OPZZ. Projekt zakłada, że po śmierci małżonka można korzystać z renty rodzinnej i 50 proc. własnego świadczenia emerytalnego.

Dzisiaj rozpoczynamy proces zbiórki pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą dotycząca projektu ustawy renty wdowiej. To jest projekt do poparcia, którego zachęcamy wszystkich - ogłosił na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Nowej Lewicy, poseł Arkadiusz Iwaniak.

Inicjatywa uzyskała poparcie i wsparcie jednej z największych central związkowych, czyli Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Projekt ustawy o rencie wdowiej ma zagwarantować emerytom, tym osobom, które czekają na to - to jest około 1,5 mln osób - godne, normalne życie, normalne funkcjonowanie po stracie współmałżonka.

W obecnym stanie prawnym, po śmierci współmałżonka można pozostać przy swoim świadczeniu emerytalnym, ewentualne skorzystać z tzw. renty rodzinnej, to jest 85 proc. świadczenia po zmarłym współmałżonku. – Nasz projekt jest bardzo prosty, zakłada, że współmałżonek może pozostać przy rencie rodzinnej, jeśli jest ona wyższa - czyli 85 proc. świadczenia po współmałżonku - ale również 50 proc. tego świadczenia z którego rezygnuje - mówił Iwaniak.

Dla zobrazowania propozycji zawartych w projekcie podał teoretyczny przykład małżeństwa, w którym mężczyzna (pan Mirosław) wypracował 4 tys. zł brutto emerytury i kobiety (pani Ewy), która wypracowała 2 tys. zł emerytury. Jak mówił Iwaniak, po śmierci męża, jego żona może pozostać przy swoim świadczeniu, czyli 2 tys. zł albo wybrać rentę rodzinną, czyli 3400 zł, co stanowi 85 proc. świadczenia po mężu.

Nasz projekt zakłada, że pani Ewa może korzystać z renty rodzinnej, czyli 3400 zł oraz 50 proc. świadczenia z którego rezygnuje, czyli dodatkowego 1 tys. zł. Czyli razem renta wdowia będzie wynosiła 4400 zł.

Aby projekt ustawy trafił do Sejmu i był od razu procedowany, musimy zebrać 100 000 podpisów na terenie całego kraju.

Możesz nam w tym pomóc! Wystarczy, ze pobierzesz wzór karty, wydrukujesz ją na domowej drukarce i zbierzesz podpisy wśród swoich najbliższych i znajomych! Kartę znajdziesz TUTAJ.