W ostatnią niedzielę w Łodzi odbyła się wspólna konwencja programowa Razem i Nowej Lewicy. Przedstawiono na niej najważniejsze postulaty lewicowej koalicji w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Jak podkreślała Magdalena Biejat, współprzewodnicząca partii, jednym z najważniejszych postulatów Razem od lat jest skuteczne wsparcie dla związków zawodowych.

- Wiecie, że w Biedronce czy w Amazonie nie można utworzyć związku zawodowego obejmującego wszystkich pracowników? W każdym sklepie, w każdym magazynie musi być odrębny związek*. W firmach, które pracują zdalnie, szefowie zakazują przekazywania informacji związkowych przez firmową pocztę.** Takich absurdów jest więcej* - mówiła Biejat. - My, Lewica, uważamy, że państwo ma obowiązek zadbać o godne warunki pracy. O to, żeby pensje wystarczały na rachunki. Żeby do tej pracy dało się dojechać, żeby w żłobku było miejsce dla dzieci. Możemy to zmienić!

- Trudno o spokojne życie bez stabilnej pracy. Dlatego skończymy z patologią umów śmieciowych. Prosta zasada: pracujesz od-do, pod nadzorem szefa? To dostajesz normalną umowę, urlop i zwolnienie lekarskie, gdy dopadnie cię choroba lub gdy musisz zająć się chorym dzieckiem. Dopilnujemy, żeby ta zasada zaczęła naprawdę obowiązywać - dodał Zandberg. - Damy Inspekcji Pracy narzędzia do przekształcania śmieciówek w umowy o pracę. Bez czekania latami na decyzje sądu, od ręki. Bo państwo ma eliminować patologie z rynku, a nie biernie na nie patrzeć.

Biejat i Zandberg mówili też o lepszych usługach publicznych, zwłaszcza w mniejszych miastach - przede wszystkim w zakresie opieki i edukacji. W każdej gminie powinien znajdować się publiczny żłobek, do każdej gminy powinien dojeżdżać autobus. - Polska nie kończy się na dużych miastach - mówiła Biejat.

Na konwencji po raz kolejny ogłoszono, że Nowa Lewica i Razem wspólnie startują w najbliższych wyborach. - Zjednoczona lewica pokazała, że umie współpracować przy wyborach i umie współpracować w parlamencie. Jesteśmy gotowi na kolejne wybory - stwierdził Zandberg.

Wspólna deklaracja

Na koniec konwencji liderki i liderzy Razem i Nowej Lewicy podpisali się pod wspólną deklaracją, której tekst brzmi:

Nasz świat doznaje kolejnych wstrząsów - coraz częstszych i coraz bardziej dotkliwych. Pandemia, inwazja Rosji na Ukrainę, wzrost cen, zagrożenie energetyczne i klimatyczne – każdy z nich wywołuje niepewność w społeczeństwie i budzi uzasadnione obawy o przyszłość. W takich niespokojnych czasach ze strony państwa musi paść jasny sygnał: nikt nie pozostanie za burtą.

Odpowiedź Lewicy na wyzwania współczesności to nie tylko łagodzenie obecnych kryzysów, lecz także zapobieganie przyszłym.

Lewica to solidarność - wiemy, że społeczeństwo dobrze wynagradzanych i godnie traktowanych pracowników, jest nie tylko szczęśliwsze, ale też bardziej odporne na zagrożenia. Polska potrzebuje solidarności. W niepewnych czasach trudno myśleć o bezpiecznej przyszłości bez troski o młodszych o starszych i starszych o młodszych.

Lewica to stabilność - jesteśmy przekonani, że tylko w sprawnie działającym państwie można żyć godnie i ze spokojem spoglądać w przyszłość. Sprzeciwiamy się polityce cięć, która pogłębia nierówności społeczne i daje paliwo skrajnej prawicy. Stabilny rozwój Polski nie jest możliwy bez dobrze działających usług publicznych: edukacji, transportu, czy też ochrony zdrowia. To nasze wspólne dobro i fundament lepszego jutra dla wszystkich.

Lewica to współpraca - opowiadamy się za intensywną partnerską współpracą międzynarodową. Jako ważny członek Unii Europejskiej Polska może zarówno dbać o relacje z kluczowymi partnerami wspólnotami, jak i skutecznie walczyć o szybsze wyrównywanie różnic między państwami członkowskimi. Wspólnota Europejska powinna służyć wzmacnianiu naszego bezpieczeństwa, tak strategicznego, jak i socjalnego. Chcemy większej integracji i pogłębienia unijnej demokracji. Do tego konieczny jest dialog, a nie usilne szukanie wrogów.

Lewica to demokracja - w czasach, gdy trzeba jej bronić przed fanatykami autokratami - słowa te traktujemy szczególnie poważnie. Zapewnimy praworządność i sprawiedliwość społeczną. Naprawa sądownictwa, ale to nie wystarczy. Demokratyczne państwo musi szanować prawa wszystkich obywateli i traktować ich równo - także tych zmagających się z biedą czy niewyznających uprzywilejowanej religii. Ostatnie rządy gardziły wieloma grupami. Czas przywrócić godność kobietom, osobom LGBT +, osobom z niepełnosprawnościami, ludziom, wobec których zastosowano odpowiedzialność zbiorową.

Lewica to przyszłość – bo nie zamykamy oczu na to, że świat się zmienia. Już dziś musimy odpowiadać na wyzwania współczesności i przeciwdziałać katastrofie klimatycznej i kryzysowi bioróżnorodności, inwestować w czystą i efektywnie wykorzystywaną energię, rozwijać transport publiczny. Najwyższy czas ograniczyć nierówności majątkowe i dochodowe, przygotować się na szybką automatyzację i digitalizację pracy, stawić czoła konsekwencjom zmian demograficznych. Polska przyszłość to zmniejszenie różnic rozwojowych między regionami. Wygodne życie i dobrze płatna praca powinny być możliwe nie tylko w metropoliach.

W 2019 r. Lewica wróciła do Sejmu. Przez ponad trzy lata udowodniliśmy, że jesteśmy wierni wartościom, które łącza nas z naszymi wyborczyniami i wyborcami. O te wartości walczymy w Sejmie, na strajkach i protestach, stając razem z tymi, którzy potrzebują dziś wsparcia. Jesteśmy gotowi do wzięcia odpowiedzialności za rządzenie państwem tak, aby Polska rozwijała się w duchu wolności, solidarności i współpracy.