W piątek pierwszy raz w Sejmie i pierwszy raz w takiej formule miał miejsce „Okrągły Stół o problemach w psychiatrii dziecięcej” z udziałem specjalistów, parlamentarzystów i przede wszystkim młodzieży, którą coraz częściej dotyka depresja i brak wsparcia w chorobie. Zapowiedziano kontynuację pracy i powołanie trzech podstolików związanych z polityką państwa w zakresie edukacji, ochrony zdrowia oraz polityki społecznej.

– *Dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży kluczowa jest koordynacja w wielu obszarach, takich jak rodzina, edukacja i polityka społeczna – mówił na spotkaniu Michał Krystanek psychoterapeuta, członek lubelskiego Razem – Obecnie odchodzimy od modelu leczenia szpitalnego i zmierzamy w kierunku leczenia środowiskowego, co jest pozytywnym krokiem w reformie psychiatrii dzieci i młodzieży. Jednakże, aby pomóc młodym pacjentom w sposób skuteczny, konieczna jest współpraca między szkołą, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi oraz opieką zdrowotną. Aby zapewnić dziecku stabilne i wspierające środowisko domowe, niezbędne jest nawiązanie komunikacji i współpracy między rodzicami, opiekunami i innymi członkami rodziny. Istotne są również działania profilaktyczne i wczesne wykrywanie trudności. Warsztaty dla rodziców i nauczycieli mogą przyczynić się do wczesnej identyfikacji zagrożeń dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, takich jak przemoc, zaniedbywanie, uzależnienie od substancji psychoaktywnych czy zachowania samobójcze. Dofinansowanie terapii rodzinnych oraz treningi umiejętności wychowawczych dla rodziców to kolejne kroki, które mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności pomocy młodym pacjentom.

Przede wszystkim nie możemy zapominać, że głównym czynnikiem wywołującym problemy z psychiką to stres – mówił na spotkaniu Nathan Bryza z Młodych Razem, członek Rady Krajowej Razem. – Młodzież jest wszystkim przeładowana. Siedzą w szkole po 8-9 godzin, wracają do domu, muszą przygotować się na sprawdzian, odrobić lekcję, przeczytać lekturę. W tym momencie jest trend dokładania uczniom, zmieniania form matury na ostatnią chwilę, a system edukacji i ścieżka edukacyjna, pęka w szwach, wszechobecny pośpiech by przejść przez plan zajęć sprawia, że młodzież nie ma czasu przyswoić nawet materiału. W takim trybie po kilku latach dzieci są tak przeładowane, że żyją od matematyki do matematyki. Jedyne co zajmuje ich głowy jest to, czy dadzą radę dociągnąć na tą dwójkę aby zdać. Przeładowany system edukacji dotknął nas wszystkich. Jedni radzą sobie z nim lepiej, a inni gorzej - w najgorszych przypadkach dochodzi do prób samobójczych, bo młodzież jest postawiona przed tym, że jeśli nie dadzą rady przejść klasy to są porażkami i nie ma sensu walczyć dalej. Ile z nich kończy z zaburzeniami lękowymi, pewnie ciężko zliczyć. Po wyciągnięciu ręki do psychologa szkolnego możemy usłyszeć, że każdy tak ma. Takim „specjalistom” nie da się zaufać. Jak mamy funkcjonować kiedy nikt nie bierze naszych problemów na poważnie? I co dalej mamy zrobić? Ile lat będziemy musieli czekać na sensowne wsparcie w miejscu gdzie spędzamy większość naszej młodości?

Po zebraniu okrągłego stołu miała miejsce konferencja prasowa, na której w imieniu naszej młodzieżówki wystąpiła Teresa Medlakowska z Podkarpacia.My jako młodzi ludzie, uczniowie, studenci, dzieci żyjemy w czasach kryzysu spowodowanego pandemią, kryzysu spowodowanego wojną w Ukrainie, który dotyka nas wszystkich na co dzień – relacjonowała Medlakowska. – *Szczególnie w małych miejscowościach jest widoczny ten problem dostępu do psychologa. Pochodzę z mniejszej miejscowości. Problem ten tak naprawdę widzimy najbardziej w małych województwach województwie podkarpackim, w szpitalu, w którym jest Oddział Psychiatrii Dzieci i młodzieży w Łańcucie, bardzo brakuje miejsc. Sytuacja jest kryzysowa. Na początku tego roku ten oddział musiał być zamknięty, natomiast ostatecznie się nie zamknął. Dzisiaj my jako młodzi ludzie, jako przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, związków zawodowych, musimy razem włączyć się i razem apelować cały czas do rządzących o problemie. Jestem bardzo zaskoczona tym, ile osób, ile organizacji i przedstawicieli pojawiło się dzisiaj na spotkaniu i bardzo cieszy mnie to, ile osób chce działać na rzecz psychiatrii dzieci i młodzieży.*

W wydarzeniu z ramienia naszej partii wzięła Joanna Wicha z prezydium Rady Krajowej. Ponadto udział wzięli psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci i przede wszystkim przedstawiciele młodego pokolenia w tym reprezentanci Parlamentu Młodych, czy też Młodych Sejmików Województw, a także Młoda Lewica i Federacji Młodych Socjaldemokratów, Młodych Razem. Politycy: posłowie klubu Lewica oraz posłanka Koalicji Obywatelskiej Jolanta Kluzik-Rostowska. Przedstawiciele organizacji pozarządowych: Fundacja „Grow Space”, Szczera Sfera, Ranking Szkół Przyjaznych LGBT+, Fundację Impuls, Dopamina Lab, Fundacja Neuroróżnorodni, Fundacja Protest z !, Wolna Szkoła, Olsztyński Marsz Równości. Organizacje zawodowe i pracownicze reprezentujące pracowników ochrony zdrowia: Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów oraz Ogólnopolskie Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.