– Widzimy, jak kolejna instytucja kultury pada ofiarą PiS. Tym razem to miesięcznik „Dialog”, znany i ceniony magazyn o teatrze – mówiła Daria Gosek-Popiołek, posłanka Razem z Krakowa. Pismem od kilku tygodni zarządza nowy redaktor naczelny, związany z prawicą Antoni Winch.

„Dialog” to pismo ukazujące się nieprzerwanie od 1956 roku. Jest wydawany przez Instytut Książki, który z kolei podlega pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1991 roku redaktorem naczelnym był Jacek Sieradzki, który niedawno przeszedł na emeryturę. Decyzją dyrektora Instytutu Książki, Pawła Jaworskiego, został Antoni Winch. Nie było to konsultowana z zespołem pisma, na stanowisko nie został też rozpisany konkurs. Nie wiadomo, jak długo dotychczasowi pracownicy zostaną na swoich stanowiskach - jak wynika z informacji przekazywanych przez zespół, w ciągu zaledwie dwóch tygodni wicenaczelnej Joannie Krakowskiej udzielono już upomnienia.

Kierowanie „Dialogiem” to trzeci etat, który pan Winch otrzymał z ministerialnego nadania. Poza tym pracuje też w powiązanym z ministrem Gliśkim portalem teatrologia.pl oraz w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, kierowanym przez męża posłanki PiS, Dominiki Figurskiej-Chorosińskiej – mówiła Daria Gosek-Popiołek. Zdaniem posłanki decyzja o nowym naczelnym to „siłowe przejęcie”. – Widzieliśmy to wcześniej w Teatrze im. Osterwy w Lublinie, Teatrze im. Jaracza w Łodzi czy w Teatrze Starym w Krakowie. Na szczęście nie udało się dokonać tego samego w Teatrze im. Słowackiego czy w stołecznym Dramatycznym, gdzie PiS przegrał w sądzie z Moniką Strzępką – przypomniała posłanka.

Gosek-Popiołek wraz Pauliną Matysiak chciały zwołania specjalnego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu. – Niestety posłowie Platformy Obywatelskiej nie podpisali się pod wnioskiem, więc minister Gliński nie będzie się musiał tłumaczyć z siłowego przejęcia „Dialogu”. Szkoda – stwierdziła Matysiak. – Złożyłyśmy pismo do dyrektora Jaworskiego z wnioskiem o wyjaśnienia w tej sprawie.

Ewa Owerczuk z krakowskich struktur partii Razem przypomniała, że w dotychczasowej historii pisma “Dialog” tylko raz doszło do wymiany redaktora naczelnego w podobnym trybie – w 1968 roku, ze względu na antysemityzm ówczesnej władzy. – Stanisław Stampf’l, przyniesiony w teczce nowy naczelny, niemal doprowadził wówczas "Dialog" do upadku. Dzisiaj widzimy podobną sytuację. Dlatego wyrażamy pełną solidarność z Joanną Krakowską i całym zespołem pisma – mówiła.

Na konferencji prasowej obecny był także Mateusz Pakuła, dramaturg i reżyser teatralny. Jest on inicjatorem petycji środowiska teatralnego, które domaga się podjęcia dialogu z zespołem magazynu. – Przez 30 ostatnich lat szefem pisma był Jacek Sieradzki, którego wielokrotnie publicznie nazywałem Albusem Dumbledorem polskiego życia teatralnego. Chyba nie muszę wyjaśniać, kto obecnie przejął Hogwart – stwierdził artysta.