– Składamy dwa projekty ustaw: o liberalizacji prawa aborcyjnego i depenalizacji aborcji – oświadczyły parlamentarzystki Lewicy podczas konferencji prasowej w Sejmie. - Wypełniamy nasze zobowiązanie – podkreśliła posłanka Katarzyna Kotula.

Pierwszy z nich liberalizuje prawo aborcyjne i wprowadza legalną, bezpieczną, darmową i dostępną aborcję do 12. tygodnia bez podawania przyczyny. Projekt także wprowadza aborcję farmakologiczną. Drugi projekt to dekryminalizacja aborcji i pomocy przy przerywaniu ciąży, aby ktokolwiek kto pomaga osobie, która dokona aborcji, nie był ścigany i nie ponosił z tego powodu kary.

- Chodzi również o to, aby lekarze przestali się bać dokonywać aborcji. Kobiety tak jak pani Iza nie mogą umierać na porodówkach, ponieważ nie jest im udzielana pomoc – zaznaczyła posłanka Anna-Maria Żukowska.

Kwestia legalizacji aborcji nie znalazła się w umowie koalicyjnej, jednakże wszyscy liderzy zadeklarowali, iż chcą wypracowywać rozwiązania dotyczące poprawienia sytuacji kobiet w Polsce tutaj, w parlamencie. Dlatego już od zaraz zaczynamy nad nimi prace, nie ma co czekać ani jednego dnia – mówiła senatorka Magdalena Biejat. - Już od dzisiaj zaczynamy przekonywać naszych partnerów oraz partnerki z innych ugrupowań koalicyjnych. Będziemy przekonywać wszystkich posłów i senatorów po stronie demokratycznej do poparcia tych projektów – podkreśliła. – Chcemy szerokich konsultacji społecznych, do czego będziemy przekonywać Marszałka Sejmu – dodała.

Przeczytaj projekt depenalizacji pomocnictwa przy aborcji

Przeczytaj projekt o bezpiecznym przerywaniu ciąży