W poniedziałek 18 marca na dworcu PKP Gdańsk Oliwa odbyła się konferencja prasowa Partii Razem, na której przedstawieni zostali główni kandydaci partii do sejmiku województwa pomorskiego. Głos zabrali także Adrian Zandberg — poseł na Sejm RP oraz wiceprzewodniczący Partii Razem oraz Anna Górska — senatorka RP i członkini Zarządu Krajowego Partii Razem.

Konferencja rozpoczęła się od nawiązania do decyzji rządu o wycofaniu zerowego VAT-u na żywność. — Inflacja w Polsce dopiero zaczyna się stabilizować i daleko mamy do trwałego osiągnięcia celu inflacyjnego NBP — przekonywała Anna Górska. — Stanowczo nie jesteśmy w dobrym momencie, aby podnosić VAT na tak podstawową kategorię artykułów, jaką jest żywność.

Podwyżka cen żywności szczególnie mocno uderza w najmniej zamożne rodziny — przekonywał z kolei Adrian Zandberg. — Z tego prostego względu, że w porównaniu z lepiej sytuowanymi grupami społecznymi większą część swoich zarobków przeznaczają na jedzenie. Polskie państwo stać na to, aby utrzymać osłony przeciwinflacyjne do momentu stałego ustabilizowania się poziomu cen. Jak mówiła Anna Górska, ten moment z pewnością jeszcze nie nadszedł — mówił Zandberg.

W drugiej części konferencji przedstawiona została dwójka czołowych kandydatów Partii Razem do Sejmiku województwa pomorskiego. Oboje poświęcili swoje wystąpienia problemom komunikacyjnym, co zdiagnozowali jako główna bolączka województwa pomorskiego. Pierwsza wystąpiła Karolina Haska — członkini Rady Krajowej oraz Zarządu Okręgu Pomorskiego Partii Razem, numer 2 na liście Lewicy w okręgu numer 2. — W sejmiku wojewódzkim chciałabym się zająć przede wszystkim rozbudową sieci kolejowych, szczególnie poza Trójmiastem — deklarowała Haska. — SKM jest jedną z najlepszych rozwiązań łączących miasta od Wejherowa do Gdańska, dzięki której każdego dnia dziesiątki tysięcy ludzi mogą dojechać do pracy, szkoły, spotkać się z rodziną i znajomymi. Czas na rozbudowę podobnych połączeń w inne części województwa, jak choćby na części kiedyś istniejącej trasy łączącej Wejherowo z Żarnowcem, gdzie obecnie następuje największy wzrost osadnictwa w województwie pomorskim — przekonywała Haska. — Ułatwiłoby to nowym mieszkańcom dojazd do szkół, pracy, na spotkania, tak jak mieszkającym dzisiaj na linii SKM.

Następnie głos zabrał Bartosz Markowskiczłonek Rady Krajowej Partii Razem, numer 3 na liście Lewicy w okręgu numer 3. Kandydat także poświęcił swoje wystąpienie problemom z transportem publicznym w województwie pomorskim. — Nawet w dużym mieście z rozwiniętą siecią połączeń takim jak Gdańsk często mamy do czynienia z mało wygodnymi punktami przesiadkowymi, oddalonymi od pozostałych środków komunikacji — przekonywał Markowski. W swojej wypowiedzi kandydat zwracał także uwagę na porażkę systemu Fala. — Mimo obietnic system Fala nie jest systemem wspólnego biletu, a tylko systemem do sprzedaży biletów u różnych operatorów. Należy starannie przyjrzeć się sposobowi realizacji tego projektu oraz podjąć zdecydowane działania, aby dostosować system do oczekiwań mieszkańców — apelował Markowski. Swoją wypowiedź kandydat zakończył wizją nowej linii kolejowej do Elbląga przez Nowy Dwór Gdański równoległej do S7.