Nie dla kredytu 0%, tak dla mieszkań na tani wynajem
W konferencji zwołanej na zaprojektowanym w 1967 r. przez Witolda Cęckiewicza osiedlu Podwawelskim udział wzięły posłanka Daria Gosek-Popiołek, członkini Parlamentarnego Zespołu ds. Towarzystw Budownictwa Społecznego, radna miejska Aleksandra Owca i kandydująca do Parlamentu Europejskiego z 2. miejsca na liście KKW Lewica Dorota Kolarska.
– W ciągu ostatnich lat polską politykę mieszkaniową cechowały dwie rzeczy – albo jej po prostu nie było, a rządzący oddawali pole deweloperom, albo była realizowaniem projektów propopytowych, które polegały na dofinansowaniu banków i deweloperów – mówiła posłanka Gosek-Popiołek, wskazując, że efektem takiej polityki jest obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym, którą kredyt 0% jeszcze pogorszy.
– Minister Hetman ucieka do Parlamentu Europejskiego, ale jego miejsce już ma zająć minister Paszyk, który otrzymał specjalne zadanie – robić dobry PR temu programowi. Ale do społeczeństwa dotarło to, że propopytowe projekty po prostu nie działają i nie rozwiążą problemów mieszkaniowych – podkreślała krakowska posłanka. Zapowiedziała, że partia Razem wspierać będzie wyłącznie projekty mogące realnie rozwiązać kryzys mieszkaniowy. Jednocześnie zaapelowała do pozostałych parlamentarzystów z Krakowa i Małopolski, by nie dotowali deweloperów i banków, ale głosowali za rozwiązaniami dającymi społeczeństwu dostęp do mieszkań na tani i stabilny wynajem.
Rolę władz samorządowych w tworzeniu i powiększaniu lokalnych zasobów mieszkaniowych podkreślała radna miejska, Aleksandra Owca. Wskazywała równocześnie, że Kraków jako drugie największe miasto w Polsce powinien wychodzić naprzeciw aktualnym problemom, pomagać osobom w luce czynszowej i kreować politykę na wiele lat wprzód, tymczasem nie radzi sobie z pomocą nawet na tym najbardziej podstawowym poziomie.
– Jako Radna Miasta zwróciłam się do Prezydenta Miasta Krakowa z interpelacją dotyczącą pustostanów lokali mieszkalnych będących własnością miasta. Według wykazu na dzień 31 marca 2024 roku w tym zasobie jest aktualnie 1566 pustostanów lokali mieszkalnych, jednak duża część z nich określona jest jako lokale, którymi czasowo nie można gospodarować albo których nie można w ogóle zasiedlić. Liczę na odpowiedź urzędu miasta Krakowa, która pozwoli mi uzyskać informacje o tym jakie są z tymi lokalami problemy oraz jakie działania w tej kwestii prezydent zamierza podjąć – mówiła Owca.
Ambitna polityka mieszkaniowa wymaga jednak nie tylko zaangażowanych polityczek i polityków, ale przede wszystkim środków finansowych. Takie środki dla samorządów muszą być zapewniane przez rząd krajowy, ale aby rozwiązać kryzys mieszkaniowy niezbędna jest również odpowiedzialna polityka na poziomie unijnym.
Dorota Kolarska, „dwójka” na liście Lewicy do Parlamentu Europejskiego w okręgu 10. zaznaczyła, że problem mieszkaniowy jest problemem ogólnoeuropejskim, łączącym mieszkańców Krakowa, Pragi, Amsterdamu czy Barcelony i jako taki powinien być również na poziomie europejskim rozwiązywany. Kandydatka przedstawiła trzy konkretne rozwiązania mające zagwarantować walkę z kryzysem mieszkaniowym: 1) powołanie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego, będącego funduszem celowym, który sfinansuje program budowy mieszkań na tani wynajem; 2) zapewnienie samorządom dostępu do nieoprocentowanego wsparcia z Europejskiego Banku Inwestycyjnego; 3) umożliwienie wykorzystania istniejących unijnych programów, m.in. Funduszu Spójności, do finansowania programów budowy mieszkań.
– Prawo do mieszkania jest prawem człowieka, a do wyborów europejskich idziemy z jasną obietnicą: o to podstawowe prawo będziemy w Parlamencie Europejskim walczyć – mówiła Kolarska. – Nie może być tak, że mieszkania stają się narzędziem wyzysku przez flipperów, deweloperów czy banki – zakończyła kandydatka.