Kolejowy Erasmus, pociąg lub autobus w każdej gminie i koleje wysokich prędkości ‒ to kilka unijnych postulatów Lewicy, jakie zaprezentowała dzisiaj Dorota Kolarska - “dwójka” na liście Lewicy w województwach małopolskim i świętokrzyskim. Towarzyszyła jej krakowska posłanka Razem, Daria Gosek-Popiołek.

Polska i Europa potrzebują dzisiaj ambitnych projektów i inwestycji, w tym inwestycji w transport. Kandyduję, bo chcę zapewnić na nie unijne środki ‒ mówiła Dorota Kolarska. ‒ Chcę, żeby z Krakowa do Berlina czy Paryża dało się dojechać koleją wysokich szybkości, a mieszkańcy Olkusza, Wolbromia czy Nowego Sącza mogli tanio, wygodnie i na czas dojechać do stolicy Małopolski. Zapewnimy środki na rozwój sieci wysokich szybkości, ale też na odbudowę zlikwidowanych wcześniej połączeń lokalnych ‒ zapewniała kandydatka do Parlamentu Europejskiego.

Bardzo często w odpowiedzi ze strony samorządowców słyszałam, że problemem jest brak funduszy ‒ mówiła posłanka Daria Gosek-Popiołek. ‒ Ale te pieniądze są i można je znaleźć w funduszach europejskich. Dorota Kolarska będzie walczyć o to, by podczas negocjowania budżetu EU zwiększyć środki na rozwój transportu regionalnego, a dzięki temu skutecznie walczyć z wykluczeniem transportowym ‒ podkreślała członkini Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym.

Transport musi być też wygodny dla pasażera. Dzisiaj problemem jest brak integracji różnych systemów biletowych, niejednolite zniżki czy opóźnienia. Dlatego Lewica deklaruje utworzenie wspólnego, europejskiego systemu biletowego, pozwalającego wygodnie kupić bilety na przejazdy na terenie Unii Europejskiej. Lewica postuluje utworzenie jednolitego systemu ulg na transport zbiorowy, chce także wprowadzenia jasnego systemu ochrony pasażera w razie opóźnień i odwołanych kursów — podobnie jak obecnie obowiązujący w transporcie lotniczym.

Nie zapominamy również o młodych. Proponujemy im “kolejowego Erasmusa”, czyli bezpłatne wakacyjne przejazdy koleją po całej Europie dla osób do 26 roku życia. Z własnego doświadczenia wiem, ile wiedzy i energii daje podróżowanie. To dla młodych ludzi okazja, żeby poznać inne kraje, niezależnie od zasobności ich portfela ‒ podkreślała Dorota Kolarska dodając ‒ Silna Unia Europejska inwestująca w nasze codzienne potrzeby to szansa rozwojowa dla Polski. 9 czerwca zdecydujemy, czy tę szansę wykorzystamy.