Podczas pobytu w Skarżysku-Kamiennej Dorota Kolarska, dwójka Lewicy w wyborach do Europarlamentu, zwróciła uwagę problemy, z którymi mierzą się mieszkańcy miasta. To dostępność mieszkań i wykluczenie komunikacyjne w regionie. Jest jeszcze jedna kwestia, dla Skarżyska-Kamiennej szczególnie istotny – brak schronów na wypadek konfliktu zbrojnego.

W Skarżysku funkcjonują zakłady MESKO S.A., producent światowej klasy wyrobów branży zbrojeniowej, będące częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak można się domyślić, w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego takie obiekty są pierwszym celem ataku wroga. Tymczasem w 47-tysięcznym mieście schrony mogą pomieścić zaledwie 6 tysięcy mieszkańców. W praktyce oznacza to, że tylko co 7. mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej może liczyć na bezpieczne miejsce ucieczki.

- Wojna w Ukrainie, tuż za Polską granicą, będącą jednocześnie wschodnią granicą UE i NATO, niewiele zmieniła w tej kwestii. Dlatego na poziomie Europarlamentu będę walczyć o środki na polską obronę cywilną. UE musi być przygotowana na każdą ewentualność, a Polska obrona cywilna zasługuje na szczególne duże finansowanie. To nie tylko konieczność budowy nowych schronów, ale remont tych istniejących – część z nich ma dziś wartość głównie historyczną – mówiła Kolarska.

Złożyliśmy projekt małej ustawy schronowej.

Na koniec kandydatka nawiązała też do problemu braku i cen mieszkań. - Mieszkanie jest prawem, nie towarem. Jednak polityka mieszkaniowa wszystkich dotychczasowych rządów to klęska. Dlatego jako Lewica będziemy w PE zabiegać o utworzenie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego, który sfinansuje budowę nowoczesnych mieszkań na tani wynajem – podsumowała Kolarska.

W ramach objazdu Dorota Kolarska odwiedziła także Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski.

Na kandydatkę będzie można zagłosować już 9 czerwca – startuje z 2. miejsca z listy Lewicy.

Strona Doroty Kolarskiej
Przeczytaj o programie i kandydatce.