W poniedziałek 3 czerwca 2024 w Katowicach odbyła się kolejna z serii konferencji prasowych Lewicy w regionie. Konferencja odbyła się przed południem na placu Kwiatowym. Udział w niej wzięli: poseł Maciej Konieczny, posłanka Wanda Nowicka, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty oraz wiceministra Monika Sikora.

Konferencję rozpoczął Maciej Konieczny, który przedstawił osoby obecne oraz przedstawił cel konferencji. Pierwszy głos należał do Włodzimierza Czarzastego.

Nie da się wybudować demokratycznej Polski, jeśli się nie rozliczy wszystkich świństw, które były robione przez poprzednie ekipy rządzące. Jedno chcę podkreślić, jeśli w kampanii mówiliśmy o rozliczeniu tych którzy kradli, którzy podejmowali się wyprowadzania funduszy w budżetu państwa, to trzeba ich rozliczyć i nie ma w tym żadnej dyskusji – powiedział Czarzasty. – Będziemy to robili przez instytucje demokratyczne, przez sądy. W imieniu Lewicy chcę się odnieść jasno i stanowczo do przeszłości - wszyscy złodzieje którzy wykorzystywali swoje funkcje zostaną ukarani – dodał marszałek.

Maciej Konieczny w swoim przemówieniu nawiązał do słów Czarzastego:

Przykład Funduszu Sprawiedliwości pokazuje, że dla polityków prawicy pieniądze publiczne to jest łup, łup który wykorzystują do fundowania swoich kampanii wyborczych. Nie stać nas na takie marnowanie środków, które potrzebujemy. Da się jednocześnie myć i ręce i nogi, da się jednocześnie rozliczyć złodziejstwo z przeszłości i budować dla przyszłości - to jest plan Lewicy.

Lider listy Lewicy na Śląsku dodał też – Do PE idziemy z myślą o zielonych inwestycjach, które będą szansą dla Śląska, będą szansą dla Polski. Jako Lewica obiecujemy w PE walczyć o zielone inwestycje, które nie pozostawią nikogo za burtą. Będziemy walczyć o inwestycje w kolej, w tanie i dostępne mieszkania, w zieloną energię ze wsparciem z atomu.

Kolejna głos zabrała Wanda Nowicka:

To właśnie Lewica wprowadziła Polskę do UE i to właśnie Lewica stoi na gruncie dalszej integracji z UE. Dalsza integracja działa na korzyść ludzi. Sprzeciwiamy się wszystkim oszustom którzy idą do PE tylko po to żeby zapewnić sobie immunitet lub wyprowadzić nas z UE, a nie działać na rzecz ludzi. Integracja jest naszą racją stanu – powiedziała Nowicka. – Lewica idzie do PE, aby podstawowe wartości UE stały się faktami. Po to aby znaleźć fundusze na realizację praw człowieka, między innymi praw kobiet takich jak opieka okołoporodowa czy bezpieczeństwo. Lewica jest bardzo potrzebna w PE bo dzięki niej sytuacja Polek i Polaków zdecydowanie się poprawi. Pokażemy, jak bardzo potrzebna nam jest Europa.

Ostatnia głos zabrała wiceministra Monika Sikora, która w obecnym rządzie zajmuje się polityką i funduszami regionalnymi:

Nie mogę nie odnieść się do funduszy europejskich i tego co dzięki nim udało nam się osiągnąć w regionie. Dzięki tym środkom nasz region rozkwitł. Dzięki tym środkom udało się zrealizować liczne inwestycje: od autostrad, przez kolej, aż po tramwaje. Te środki to również inwestycje w człowieka, aktywizację młodzieży czy dostępność.

Swoją wypowiedź zakończyła obietnicą dla wyborców - Lewica w PE będzie walczyła aby te środki dalej pracowały na to aby nasz region stał się bardziej zielony, będziemy walczyć o to aby Śląsk dalej mógł się cieszyć tymi środkami.