Celem ustawy złożonej przez Lewicę jest ułatwienie budowy schronów i miejsc ukrycia oraz zapewnienie, że przyszłe inwestycje publiczne będą uwzględniały te elementy od samego początku.

Inaczej niż rządowa ustawa o Obronie Cywilnej, Mała Ustawa Schronowa Lewicy koncentruje się na stworzeniu ram prawnych, które umożliwiają samorządom i inwestorom realizację projektów związanych z budową schronów. Ustawa przewiduje, że nowe budynki użyteczności publicznej, wielostanowiskowe garaże podziemne, a także infrastruktura krytyczna, taka jak stacje metra czy linie kolejowe, będą od razu projektowane z myślą o bezpieczeństwie obywateli.

– Ustawa nie nakłada sztywnych wymagań dotyczących umieszczania schronów w każdym nowym budynku, lecz daje możliwość ich budowy tam, gdzie to jest technicznie możliwe i uzasadnione – mówi Joanna Wicha, posłanka Razem i członkini sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Analiza, która powstała na Wojskowej Akademii Technicznej, pokazuje że koszt budowy małego schronu w budynku jednokondygnacyjnym zwiększa koszty jedynie o 4% w skali całego budynku, a schron w piwnicy dużego budynku na ponad 500 osób zwiększa koszty o zaledwie 0,56%.

fotografia cytowanych

– „Mała Ustawa Schronowa” stanowi kompromis pomiędzy potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa a możliwościami inwestorów.

JOANNA WICHA, POSŁANKA RAZEM

Lewica odpowiada na zarzuty dotyczące potencjalnych kosztów, przekonując, że budowa schronów o podstawowej odporności jest ekonomicznie uzasadniona. – Zapraszamy deweloperów do dyskusji opartej na faktach, a nie mitach o rzekomym 30% wzroście cen prywatnych mieszkań w wyniku budowy schronów pod budynkami użyteczności publicznej – mówił Adrian Zandberg, współprzewodniczący Razem.

– „Mała Ustawa Schronowa” stanowi kompromis pomiędzy potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa a możliwościami inwestorów. Umożliwia kontynuację bieżących projektów budowlanych bez znaczących modyfikacji, jednocześnie zwiększając standardy bezpieczeństwa nowych inwestycji – przekonuje Wicha.

Joanna Wicha podkreśla także: Naszym celem jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa w sposób kompleksowy. Chcemy, aby nasze miasta były gotowe na różne scenariusze, a budynki publiczne spełniały standardy bezpieczeństwa. Nasza ustawa nie zablokuje inwestycji na rynku mieszkaniowym, a wręcz przeciwnie – wspomoże rozwój infrastruktury przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa.

Dodatkowo, „Mała Ustawa Schronowa” wprowadza przepisy przejściowe, które będą działać jako „plomba” na obecne luki prawne, aż do wprowadzenia kompleksowej rządowej ustawy o obronie cywilnej