W czwartek 21 listopada w Sejmie odbyła się konferencja prasowa z udziałem posłów Razem Macieja Koniecznego, oraz Marty Stożek. Konferencja dotyczyła sprzeciwu Razem wobec umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur (Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Urugwajem i Boliwią).

Negocjowana od 1999 roku, umowa ta ma na celu zniesienie ponad 90% ceł w celu stymulowania przepływów handlowych między Unią Europejską a krajami Mercosur. W ocenie Razem tego rodzaju porozumienie wytworzy sytuację nieuczciwej konkurencji pomiędzy europejskimi i polskimi rolnikami a ogromnymi gospodarstwami państw Ameryki Południowej.

Bareja by tego nie wymyślił. To absurdalne, żeby sprowadzać cukier do Polski z Brazylii. To szaleństwo, żeby te dziesiątki tysięcy kilometrów wozić żywność na nasze stoły. Wszystko to pokazuje jak nieracjonalnym i szkodliwym systemem, stał się globalny kapitalizm.

- przekonywał Maciej Konieczny

Fakt szkodliwej dla polskiego rolnictwa nieuczciwej konkurencji wynikającej z proponowanego porozumienia podkreśliła posłanka Marta Stożek. Wskazała również na zagrożenia dla środowiska, oraz jakości importowanej żywności wynikające z braku zastosowania europejskich standardów dla producentów zza oceanu.

Jako Partia Razem popieramy głosy protestujących rolników. To, co nazywa się w umowie "wolnym handlem" jest realnie wsparciem wielkich latyfundiów z Ameryki Południowej. Te latyfundia nie szanują praw pracowniczych, pod uprawy wycinają puszcze, nie stosują wymogów dotyczących jakości żywności. Musimy zagwarantować ochronę polskich rolników i producentów żywności. Musimy bronić naszych standardów.

- przekonywała Marta Stożek

W ramach sprzeciwu wobec inicjatywy Razem, wspólnie z europejskimi partiami oraz posłami do Parlamentu Europejskiego zrzeszonymi w Europejskim Sojuszu Lewicy wystosowało list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w tej sprawie.