Zandberg i związki zawodowe przed debatą budżetową - 15% podwyżek dla budżetówki!
W środę 4 grudnia współprzewodniczący Razem Adrian Zandberg, wraz z przedstawicielami związków zawodowych sektora usług publicznych zrzeszonych w OPZZ, apelował do posłów o przyjęcie poprawki Razem, zwiększającej do 15% podwyżkę dla pracowników budżetówki w budżecie państwa na 2025 rok. Głosowania w tej sprawie będą miały miejsce na posiedzeniu Sejmu w piątek.
Stajemy ramię w ramię z pracownikami sektora usług publicznych, pracownikami sądów, ochrony zdrowia, służb mundurowych. Oni wszyscy przyszli dziś do Sejmu, żeby zaapelować do rządzących o godne podwyżki dla pracowników polskiego państwa. To postawione na głowie, że nauczycielka rezygnuje z pracy dlatego, że nie stać jej na utrzymanie się w mieście, w którym uczy. To postawione na głowie, że polskie państwo ludziom, którzy działają w imieniu tego państwa, płaci nierzadko płacę minimalną
- komentował Adrian Zandberg
Na konferencji obecni byli także pracownicy służb mundurowych oraz sektora usług publicznych zrzeszeni w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. W wypowiedziach podkreślali nieustające poparcie dla poprawki, oraz konieczność wprowadzenia jej w życie.
Rządzący oszukali pracowników sfery finansów publicznych – mimo deklarowanych podwyżek większość pracowników nadal zarabia płacę minimalną lub w okolicach minimalnej.
- mówił Sebastian Koćwin z centrali OPZZ
Jako strona pracownicza poszliśmy na olbrzymie ustępstwa – z pierwotnych 24% zeszliśmy do 15% podwyżki dla sfery finansów publicznych. To dla wielu posłów okazuje się za dużo. A to my jesteśmy filarami tego państwa – urzędy, ochrona zdrowia, służby mundurowe – to dzięki nam to państwo może funkcjonować. [...] Mamy wciąż nadzieję, że posłowie zmienią zdanie, i na piątkowym posiedzeniu zagłosują za godnymi płacami dla osób, które pracują dla państwa.
- przekonywała Elżbieta Aleksandrowicz z NSZZ Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP
Przedstawiciele organizacji pracowniczych z Sejmu apelowali do posłów o wsparcie proponowanych podwyżek. Podkreślali, że postulat 15-procentowego wzrostu wynagrodzeń jest propozycją kompromisową wobec pierwotnych oczekiwań pracowników:Poprawkę gwarantującą środki dla proponowanej podwyżki Razem z poparciem związków zawodowych złożyło 14 listopada. Jej losy rozstrzygną się na sali plenarnej już w końcówce tego tygodnia.