O orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. prawa do zrzeszania się
Razem z radością przyjmuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, uznającego skargę Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych na niezgodność ustawy o związkach zawodowych z Konstytucją i Konwencją nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Decyzja Trybunału otwiera drogę do zakładania związków zawodowych i zrzeszania się w nich dla setek tysięcy osób pracujących na „śmieciówkach”.
Dotychczasowa praktyka odmawiania wielkiej grupie pracowników prawa do reprezentacji związkowej była w naszym przekonaniu skandalicznym pogwałceniem Konstytucji. W przypadku sporu z pracodawcą zatrudnieni na „śmieciówkach” stali, ze względu na brak oparcia w związku zawodowym, na z góry straconej pozycji. Opieszałość polskiego rządu w zmianie prawa była naszym zdaniem przejawem celowej walki z ruchem związkowym.
Razem przypomina, że dopiero dziś, po orzeczeniu Trybunału, można mówić o pełnym zrealizowaniu – po 26 latach od upadku PRL – pierwszego postulatu MKS z 17 sierpnia 1980 roku: „Akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wynikającej z Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowych”.
Apelujemy do wszystkich pracowników zatrudnionych na umowach śmieciowych: organizujcie się, wstępujcie do związków, twórzcie własne organizacje związkowe! Orzeczenie Trybunału daje szansę na lepsze płace i bezpieczniejszą pracę.
Stanowisko przyjęte przez Zarząd Krajowy, 2 czerwca 2015.