5 lipca 2021 r. ulicami Tbilisi miał przejść Marsz Godności. Gruzińska społeczność LGBT+ została brutalnie zaatakowana przez nacjonalistów. Ponad 40 osób zostało rannych, a siedziba organizatora marszu, Tbilisi Pride, została zniszczona. Jednym z rannych był Polak, który padł ofiarą homofobicznego ataku przy użyciu noża.

Lokalne władze zawiodły swoich obywateli i nie zadbały o ich bezpieczeństwo. Ponadto działania prowadzące do ataku nacjonalistów aktywnie wspierali politycy największej partii opozycyjnej, Zjednoczonego Ruchu Narodowego, oraz Gruziński Kościół Prawosławny.

Kilka godzin po atakach Ambasada USA w Gruzji wydała stanowisko potępiające ataki oraz przedstawicieli rządu Gruzji i przywódców religijnych za brak jednoznacznego potępienia aktów przemocy. Stanowisko zostało podpisane przez przedstawicieli 20 placówek dyplomatycznych z 18 krajów, Polska nie była jednym z nich.

Jako partia Razem stanowczo sprzeciwiamy się aktom dyskryminacji i agresji w każdej postaci. Jednocześnie potępiamy bierność polskiego rządu, w tym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oraz Ambasady Polski w Tbilisi. Wzywamy do jak najszybszego zajęcia stanowiska, potępienia ataków z 5 lipca, a w przyszłości oczekujemy od przedstawicieli Polek i Polaków więcej odwagi w stawaniu po stronie ofiar przemocy.

Stanowisko Zarządu Krajowej Partii Lewica Razem, Warszawa 12.07.2021

Woman photo created by gpointstudio - www.freepik.com