Poparcie apelu „Razem przeciwko SLAPP”
Rada Krajowa, zgodnie z art. 26. pkt 1 ust. 4 Statutu Partii Razem, postanawia wyrazić poparcie dla apelu środowiska obywatelskiego „RAZEM PRZECIWKO SLAPP”.
Uzasadnienie
Pozwy typu SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation – strategiczne powództwa dążące do tłumienia debaty publicznej) są jedną ze zmór polskiej debaty publicznej. Z uwagi na kryminalizację zniesławienia i znieważenia, a także bardzo szeroką definicję ochrony dóbr osobistych, rząd, politycy i korporacje mogą bezkarnie pozywać zwykłych obywateli i organizacje społeczne za uzasadnioną krytykę ich postępowania. Apel środowiska obywatelskiego „RAZEM PRZECIWKO SLAPP” zauważa ten problem i wzywa władze do podjęcia stanowczych działań. Rada Krajowa Partii Razem popiera postulowane w apelu zmiany w zakresie prawa karnego i cywilnego, mające na celu powstrzymanie silniejszych podmiotów przed nadużywaniem procesów w celu uciszenia krytyki. Spełnienie tych postulatów umożliwi niesłusznie pozwanym szybsze zakończenie sprawy, a także pozbędzie się z kodeksu karnego archaicznych i często nieprecyzyjnych przepisów dotyczących zniesławienia i zniewagi, ale także innych przepisów, które niepotrzebnie ograniczają wolność słowa i które były nadużywane w przeszłości, takich jak obraza uczuć religijnych (art. 196 k.k.) czy znieważenie Prezydenta RP (art. 132 par. 2 k.k.).
Autorzy postulują również odebranie legitymacji procesowej jednostkom samorządu terytorialnego i skarbu państwa, co ograniczy patologie, które widzieliśmy na przykład w przypadku obsługiwanych przez Ordo Iuris pozwów jednostek samorządu terytorialnego przeciwko twórcom „Atlasu Nienawiści”. Jednocześnie zmiany tych przepisów nie zmienią słusznej ochrony przed mową nienawiści, ograniczając sankcje karne jedynie do najpoważniejszych sytuacji. Wierzymy, że prawo powinno chronić słabszych przed silniejszymi, a obowiązujące przepisy często osiągają efekt odwrotny. W szeregach naszej partii są osoby, które na własnej skórze odczuły opresyjność obecnych przepisów. Polki i Polacy powinni mieć prawo do krytyki rządu, samorządów, polityków czy wielkich korporacji bez konsultowania swoich wypowiedzi z prawnikiem, by uniknąć pozwu od przeczulonego na swoim punkcie miliardera czy polityka. W związku z tym popieramy każdą inicjatywę, która będzie dążyła do ochrony ludzi przed możnymi i wpływowymi tego świata.
Przyjęto 5 grudnia 2024 roku.