Jedna lista silnej lewicy

Za pół roku odbędą się wybory parlamentarne. Skończył się czas przepychanek w sprawie “listy opozycji”. Partie opozycyjne zbyt długo zajmują się same sobą, zamiast odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: jak ma wyglądać nasz kraj po PiSie?

Po wyborach Polska potrzebuje prawdziwej, a nie pozorowanej zmiany. Nowy rząd musi zatrzymać rosnące nierówności, poprawić sytuację pracowników i odbudować usługi publiczne. Tych problemów nie da się dłużej zamiatać pod dywan. Po raz pierwszy od lat spadają płace realne. Miliony Polaków biednieją. Sypie się system edukacji publicznej. Nauczyciele odchodzą z pracy, niedofinansowane szkoły zapewniają coraz gorsze warunki nauki. W ochronie zdrowia rosną kolejki, a Polacy żyją coraz krócej. Mieszkanie stało się luksusem, niedostępnym dla przygniatającej większości młodych rodzin.

Prawica, zamiast rozwiązywać realne problemy, pogrążyła Polskę w swoich ideologicznych obsesjach. Władza odebrała Polkom prawa, które są oczywiste w całej Europie. Ta nieudolna polityka ma dramatyczne konsekwencje. Zapaść demograficzna, w którą właśnie wkracza Polska, to nie doraźny kryzys. To rezultat. Prawica okazała się niezdolna do naprawienia naszego kraju. Odpowiedzią nie jest jednak powrót do neoliberalnej przeszłości, słabego państwa, które zostawiało obywateli bez wsparcia. To błędy popełnione przez rząd Tuska - duszenie płac, śmieciowe zatrudnienie, niedofinansowanie usług publicznych, rozpad na Polskę A i B, ale też brak rozdziału kościoła od państwa i polityka prowadzona na kolanach przed biskupami - otworzyły PiSowi drogę do władzy.Tych błędów nie wolno powtórzyć!

Silna lewica to jedyna gwarancja, że po wyborach nie wróci polityka cięć socjalnych. Lewica to państwo budujące mieszkania na wynajem. Lewica to wyższe płace, krótszy czas pracy i poszanowanie praw pracowniczych. Lewica to inwestycje w publiczne szkoły i szpitale. Lewica to sprawiedliwa transformacja energetyczna. Lewica to równość, niezależnie od płci, wyznania czy pochodzenia. Lewica to nowoczesne państwo, które bierze odpowiedzialność za jakość życia. Państwo, które dostrzega problemy zwykłych ludzi.

W związku z powyższym Rada Krajowa Razem wzywa do wspólnego startu lewicowej koalicji w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Wspólna lista Lewicy powinna być otwarta na organizacje pracownicze, prospołeczne i ekologiczne.