Nie dla Pasażu im. Margaret Thatcher!
Jako Okręg Łódzki partii Razem pragniemy wyrazić swój sprzeciw wobec propozycji nadania nazwy jednej z nowych ulic w centrum Łodzi na cześć Margaret Thatcher. Jesteśmy zdania, że nowa nazwa powinna odzwierciedlać wartości, które są głęboko zakorzenione w historii i tożsamości Łodzi.
Decyzja o nadaniu ulicy określonego patronatu jest z reguły istotnym wyrazem uznania dla danej osoby. Margaret Thatcher, jako pierwsza kobieta pełniąca funkcję premiera Wielkiej Brytanii, jest niewątpliwie postacią o dużym znaczeniu historycznym. Jednakże prowadzona przez nią polityka opierała się na antyspołecznych zasadach neoliberalizmu, zwalczaniu związków zawodowych, brutalnym tłumieniu strajków oraz dyskryminacji i prześladowaniu mniejszości. W partii Razem kierujemy się zasadami sprawiedliwości społecznej, solidarności i równości, które stoją w opozycji wobec polityki Margaret Thatcher, która naszym zdaniem nie powinna być upamiętniana i gloryfikowana w łódzkiej przestrzeni publicznej.
Łódź jest miastem o silnych tradycjach robotniczych i solidarnościowych, które 30 lat temu znacznie ucierpiało z powodu neoliberalnej polityki gospodarczej. Uważamy, że nowe nazwy łódzkich ulic powinny uhonorować te osoby, które wpisały się w historię Łodzi, a swoją postawą i osiągnięciami godnie reprezentowały nasze miasto. Nie zgadzamy się zatem na to, aby patronką stała się postać, której polityka sprzyjała prywatyzacji i ograniczaniu praw pracowniczych. Margaret Thatcher kojarzona jest z brutalnym tłumieniem strajków górniczych — uczczenie jej własną ulicą w Łodzi jest naszym zdaniem policzkiem wymierzonym we wszystkie osoby, które na przestrzeni dziejów brały udział w strajkach robotniczych w mieście. A jej antyzwiązkowa legislacja stoi w sprzeczności nie tylko z bogatymi tradycjami Łodzi, ale i dziedzictwem ruchów, które ponad 30 lat temu doprowadziły do powstania III RP.
Co więcej, odgórne narzucenie nazwy dla nowej ulicy — bez konsultacji społecznych i przy całkowitym zignorowaniu wyników zorganizowanego przez władze miasta plebiscytu sprzed kilku lat — jest zaprzeczeniem idei partycypacji społecznej. W obowiązującej strategii rozwoju dla naszego miasta jednym z głównych haseł jest idea „Miasta tworzonego wspólnie”. W 2020 roku mieszkanki i mieszkańcy Łodzi wspólnie zgłaszali propozycje nowych nazw ulic dla powstających przebić kwartałowych. Dostali wówczas zapewnienie, że właśnie takie nazwy zostaną nadane. Wśród wyłonionych w drodze plebiscytu na platformie Vox Populi propozycji znalazło się wiele zasłużonych dla Łodzi nazwisk. Osób zasłużonych dla miasta poprzez walkę o poprawę warunków życia mieszkańców lub promocję miasta w Polsce i na świecie. Nie ma powodu, by przy nadawaniu nazw nowym ulicom miasta sięgać do propozycji, które nie zyskały poparcia łodzianek i łodzian.
Naszym zdaniem takie działania Rady Miejskiej stoją w sprzeczności z deklaracjami o współtworzeniu miasta. Jako Okręg Łódzki partii Razem domagamy się prawdziwego dialogu z mieszkańcami o nazwach ulic i wycofania aktualnie złożonych projektów uchwał w tej sprawie.
Zarząd Okręgu Łódzkiego partii Razem